Z typowej kostki z lat 70-tych poprzez jej przebudowę i rozbudowę (bez nadbudowy) udało nam się zrealizować budynek mieszkalny jednorodzinny nowoczesny, estetyczny, o reprezentacyjnym charakterze. A do tego praktyczny w swych rozwiązaniach zarówno w przestrzeni mieszkalnej jak i na zewnątrz budynku i w jego najbliższym otoczeniu. Zostawiając przy tym dach, wybrane otwory okienne oraz piwnicę i większą część ścian wewnętrznych i dużo z powierzchni ścian zewnętrznych.

Projekty i przebudowy elewacji budynków jednorodzinnych

Elewacja to połączenie monochromatycznej kolorystyki szarości, bieli i grafitu ze wstawkami ze skandynawskiego jasnego (w kolorze sosny) drewna oraz akcentami z czarnego kamienia i tynku. Wyróżnione zostały bryły nowe szare schodząc do samej ziemi /kostki, w odróżnieniu od istniejących ścian posiadających cokół, który zaakcentowano w czarnym tynku mozaikowym. Pojawiło się nowe wygodne wejście do domu i proste schody z kamienia, zaprojektowano odwodowe tarasy, w tym taras przy jadalni częściowo zadaszony z możliwością przesiadywania w letnie, deszczowe wieczory. Metamorfoza kostki jest zatem przebudową elewacji oraz rozbudową o dwa nowe moduły. A kompozycja okien na elewacji sprawiła, że każde pomieszczenie, łącznie z WC jest teraz doświetlone. Wysokości okien, parapetów i nadproży dopasowane są do funkcji pomieszczeń i układu mebli oraz aranżacji poszczególnych pokoi. W tym nowoczesnym budynku mieszkalnym część okien zastosowano jako okna FIX /stałe, a część jako okna weneckie, portfenetry – okna do ziemi z zewnętrzną balustradą lub po prostu jako typowe okna rozwieralno-uchylne. Przy czym wzięto też pod uwagę strony świata oraz sąsiedztwo. Najwięcej okien jest zatem od ogrodu i wejścia, mniej od ulicy i wjazdu. Na uwagę zasługuje też strefa tarasowa obudowana nieco wystającymi po za lico ścianami obłożonymi deskami elewacyjnymi. Zaprojektowano także indywidualne zadaszenie z drewna, częściowo ażurowe, częściowo otwarte oraz zadaszenie szklane nad wejściem. Także szklane balustrady tarasu dodają minimalistycznego charakteru.

Przebudowy, nadbudowy i rozbudowy domów (łódzkie, mazowieckie)

Poprzez zabudowę tarasu od strony wschodniej oraz rozbudowę przybudówki wejściowej udało się powiększyć istniejącą kuchnię o jadalnię i dodać łazienkę na piętrze oraz brakujące w układzie WC na przyziemiu. I to wszystko bez zmiany dachu, który był w dobrym stanie i bez niszczenia istniejącej kuchni, która była ostatnio remontowana wraz z wymianą mebli. Zmienił się także układ części dziennej, która była przejściowa, gdyż prowadziła do pokoju znajdującego się pod dawnym tarasem. Pokój ten jest teraz dostępny w holu wejściowego. Powiększono również niebezpieczną klatkę schodową, tak by była wygodna dla dzieci właścicieli. Na piętrze powiększono sypialnię główną o część telewizyjno-wypoczynkową. A mała łazienka stała się dużym nowoczesnym salonem kąpielowym z wolnostojącą wanną, prysznicem bez brodzika z odpływem liniowym i dwoma dużymi umywalkami.

Zmiany budowlane, warunki zabudowy, metamorfozy domów mieszkalnych

Ta przebudowa i rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego pokazuje, że przy średnio idących zmianach budowlanych, można osiągnąć bardzo ciekawy efekt i ze zwykłej kostki osiągnąć bryłę domu: nowoczesną, wręcz o minimalistycznym charakterze z ciekawym projektem elewacji zarówno frontowej, jak i bocznych oraz ogrodowej. Doświadczenie pracowni projektowej BIAMS w przebudowach, nadbudowach i rozbudowach jest duże, ze względu na lokalizację firmy i obszar działalności, szczególnie w województwie łódzkim, ale też w mazowieckim, w którym dużo jest starej tkanki i budynków z lat międzywojennych i powojennych, które świetnie nadają się do przearanżowania zarówno na elewacji i bryle oraz do zaaranżowania wnętrza i kubatury.

Projekty domów Łódź, Warszawa

W związku, że koncepcje projektowe i architektoniczne wykonujemy zawsze do zadowolenia Klienta, dla każdego opracowywanego przez nas domu powstaje kilka wersji i wariantów i dotyczy to również budynków mieszkalnych przebudowywanych, rozbudowywanych i nadbudowywanych. 

Przedstawiamy zatem wersję numer dwa w której na elewacji zastosowano czarne płyty włókno – cementowe, granitowe płyty elewacyjne 120 x 60 cm oraz drewno bambusowe o miodowym zabarwieniu układane w kierunku  pionowym. Inną formę zyskał również dach nad wejściem głównym, schody wejściowe, cofnięto drzwi wejściowe oraz zaprojektowano nowe zadaszenie tarasu o konstrukcji stalowej z wykończeniem z drewna. Na tarasie zastosowano czarną kostkę bazaltową. Na uwagę zasługują także okna dostosowane do funkcji pomieszczeń i poszczególnych brył.

Wersja numer trzy również zawiera dach nad wejściem o ciekawej formie architektonicznej. W projekcie elewacji domu przewidziano czarny tynk mozaikowy, tynk ozdobny o wyglądzie betonu architektonicznego do stosowania zewnętrznego oraz naturalne drewno o oryginalnym kolorze pozostawione bez zabezpieczenia w celu późniejszego uzyskania koloru szarego na elewacji. Drewno ułożono w kierunku poziomym. Dopasowano do niego konstrukcję stalową z elementami z drewna naturalnego. Na tarasie ułożono czarne płyty granitowe. Do zadaszenia i kolorystyki elewacji dopasowano balustrady z profili malowane proszkowe z drewnianym pochwytem.

Przebudowa domu kostka polska

Ostatecznie po analizach i wykonaniu moodboardów oraz wybraniu wariantu postawiono na monochromatyczną kolorystykę ocieploną orzechowym drewnem.

Oczywiście zachowując ideę projektu polegającą na wyodrębnieniu tarasu poprzez obudowanie go ścianami w innym materiale – tu padło na deski elastyczne drewnopodobne w kolorze jasne wenge /orzech. Kolejnym założeniem była wyraźne ukazanie na elewacjach części dobudowanych i części istniejących przebudowanych. Te nowe obłożono w płycie włóknocementowej w kolorze srebrno-szarym o strukturze szczotkowanej przypominającej nieco płyty betonowo – podobne. Do nich dobrano stolarkę w kolorze srebrnym. Natomiast część „stara” to biały tynk oraz czarne akcenty również wykończone w tynku – jak gzymsy, cokoły i dodatki. Również obróbki i ślusarka są w kolorze czarnym, jak betonowe płyty tarasowe.

I według nas efekt wyszedł naprawdę dobrze:

Nowoczesne domy Łódź

A która wersja przebudowy i rozbudowy domu jednorodzinnego typu kostka podoba się Państwu najbardziej? O opinię prosimy na naszym funpage’u  BIAMS na Facebook’u

Dobry architekt – koncepcje architektoniczne

Nasze biuro architektoniczne zaprasza wszystkich inwestorów chcących zmienić swój typowy i stary dom w coś nowoczesnego, niebanalnego i dostosowanego do własnych potrzeb i aktualnych trendów. A z dobrym i doświadczonym architektem to naprawdę możliwe. Pakiet startowy -> pomiar, inwentaryzacja oraz warianty 2D i koncepcja 3D z wizualizacjami to cena już od 9500 zł brutto. Zapraszamy również do zobaczenia innych naszych metamorfoz oraz do cennika dla przebudów, nadbudów i rozbudów.

Państwa architekt Marcin Sieradzki