Tym razem mieliśmy przyjemność przebudować dom z lat 90-tych, położony na południu Polski w okolicy Olkusza, w województwie Małopolskim, nieco ponad 30 km na północ od Krakowa. Z domu w nieokreślonym stylu, kilkukondygnacyjnego, ze skomplikowanymi dachami, który dodatkowo uległ jeszcze – po drodze – licznym niefortunnym przebudowom, stworzyliśmy dom nowoczesny w stylu Modern Classic, z bardzo ciekawymi elewacjami.

powierz przebudowę profesjonalistom

przebudowy starych domów

Projekt przebudowy domu w BIAMS – niesztampowe pomysły

Projekty przebudowy domu zaczynamy od analiz terenu i analiz przepisów: zarówno prawnych (Prawo Budowlane i rozporządzania), jak i przepisów planistycznych (WZ, czy MPZP, inne uchwały lokalne). Bo nie tylko działka, widoki i strony świata wpływają na przyszły obiekt, ale również aspekty prawne. I jak w nowym domu na dużo mamy wpływ, tak w domu istniejącym do wielu rzeczy musimy się dostosować. Ale jak widać można osiągnąć zamierzony cel i z domu typowego o skomplikowanej bryle osiągnąć budynek o formie czystej, dobrze skomponowanej i niepozwalającej przejść obojętnie.

kompleksowe przebudowy domów

dom współczesny po przebudowie

Nowoczesny budynek jednorodzinny ze starego domu – to jest możliwe!

Tak więc dobra koncepcja projektowa podparta analizami i współpracą z Klientem daje możliwość na uzyskanie nowoczesnego budynku ze starego domu. Tutaj likwidując poddasze i strych oraz zachowując dwie kondygnacje – piwnicę i parter stworzyliśmy nowoczesny dom trzykondygnacyjny z sutereną i dwoma kondygnacjami -pośrednią dzienną z otwartą przestrzenią oraz najwyższą z częścią nocną. Przebudowa i niewielka rozbudowa – „przesunięcie ścian do przodu” i dodanie dużych balkonów na dwóch najwyższych kondygnacjach stworzyły pożądane przestrzenie. A przebudowanie klatki sprawiło, że komunikacja jest dobra i otwarta. Z jednego pokoju stworzono hol wejściowy, przenosząc wejście główne. Dodano łazienki, powiększono pokoje, otwarto kuchnię.

Indywidualne projekty domów w całej Polsce!

A z zewnętrz stworzono wyraźny podział na poziomy, ze względu na znaczną wysokość domu, tworząc odwodowe gzymsy i balkony, które otoczono szklanymi balustradami. A wszelkie okna powiększono i zaprojektowano jako okna do ziemi, dając we wnętrzu więcej światła. Całość przekryto mało widocznym, bezokapowym dachem czterospadowym o wymaganym spadku, zgodnym z zapisami planu. Pod dachem stworzono również obwodowy gzyms koronacyjny, wieńczący elewację domu. W bryle na balkonach i gzymsach pojawiły się również ozdobne słupki i pilastry tworzące wraz z oknami na całą wysokość kondygnacji przemyślany rytm i spójna tektonikę elewacji. W ten sposób powstałe nisze wypełniono ciemnymi okładzinami drewnopodobnymi w układzie pionowym.

przebudowy i rozbudowy domów

dom nowoczesny ze starego domu – to możliwe

Przebudowy starych domów – powierz to profesjonalistom

Kolejnym etapem jest wizja lokalna na terenie. Sprawdzenie dokładnie całej nieruchomości i obiektu. Wykonanie pomiarów, inwentaryzacji, sprawdzeń i analiz. Takich wizyt może być kilka. Sprawdzamy widoki z okien, ruch uliczny, jak operuje słońce o danych godzinach. Dodatkowo w trakcie wizyty przeprowadzony jest dokładny wywiad i liczne rozmowy o domu oraz jego przyszłej przestrzeni. To wszystko umożliwia powstanie budynku, który ma być wymarzonym domem dla inwestorów, przy pozostaniu w tej samej lokalizacji i ulubionym miejscu.

Przebudowy domów koszty – jaka cena projektu i realizacji?

Bo to właśnie o miejsce chodzi. W pracowni BIAMS wykonujemy przebudowy całościowe i totalne. Koszt wizji lokalnej, pomiarów wraz z koncepcją 3D z wizualizacjami zaczyna się od 12000 zł brutto w zależności od wielkości budynku.

Zwyczajowo przy pełnej przebudowie koszt projektów wychodzi w BIAMS na poziomie 50 – 65 tys. zł bez wnętrz i bez wizyt z pozwoleniami i z koncepcją oraz około 75 – 95 tys. zł za komplet jw. z wnętrzami i z nadzorem autorskim.

Mówimy oczywiście o kompleksowych przebudowach ze zmianą elewacji, kompletnymi zmianami funkcji, bryły i innych elementów, a nie zmianie dachu czy dobudowie pokoju, czym się w pracowni nie zajmujemy. Budżety realizowanych prac zaczynają się od 900000 zł bez wnętrz i bez wykończenia – za stan deweloperski przy założeniu: w miarę normalnych przeszkleń, spokojnej elewacji i w miarę prostych instalacji, ale oczywiście wszystkich nowych oraz współczesnych i co za tym idzie kompletnej zmianie budynku. Budynku, który po przebudowie będzie w pełni współczesny i aktualny, zarówno technologicznie, instalacyjnie jak i materiałowo.  Zobacz nasze inne rewolucyjne przebudowy domów.

projekt przebudowy domu cena

przebudowa starego domu – ile to kosztuje

Przebudowy domu – ile to trwa?

Czas na prace wstępne to wraz z koncepcją poprawkami i wspólnym uzyskaniem dokumentów to minimum 3 miesiące. Gdy na terenie nie ma MPZP (planu przestrzennego zagospodarowania) musimy uzyskać warunki zabudowy. Czas na ich opracowanie i uzyskania to kolejne 3 miesiące, a nawet więcej. Projekty na pozwolenia i projekty techniczne to około 4 miesiące. Przy dużych przebudowach nawet więcej. Potem pozwolenie na budowę domu i jego uprawomocnienia to też trzy miesiące by rozpocząć budowę. Cały proces projektowy to około rok, a to dopiero początek drogi. Sama przebudowa to minimum rok do stanu deweloperskiego i minimum pół roku na wykończenie. Wraz z otoczeniem i dodatkami oraz odbiorami taka przebudowa może trwać nawet dwa lata. Zapraszamy do kompletnego cennika dla przebudów, rozbudów i nadbudów.

nowoczesne domy jednorodzinne po przebudowach

przebudowa domu – ile to trwa?