Na jesień roku 2019 mieliśmy przyjemność podjąć się trudnego zadania jakim była inwentaryzacja budynku mieszkalnego dwurodzinnego i przyległych pomieszczeń gospodarczych w celu wykonania koncepcji przebudowy budynku mieszkalnego.

Przebudowy i remonty domów jednorodzinnych

Trudność zadania polegała na zespoleniu budynków o różnych funkcjach (gospodarcze, inwentarskie, mieszkalne, techniczne) i budynku dwulokalowego w dom jednorodzinnych wyglądający na spójny i usystematyzowany obiekt. Miał on wyglądać jak duży dom jednorodzinny bez wyraźnego wyodrębniania stref, funkcji i poszczególnych mieszkań. Inwestorom zależało również by przyszły budynek był nowoczesny, modernistyczny i minimalistyczny. I nie wierzyli początkowo w możliwość uzyskania futurystycznego domu przy niedużym zakresie prac i średnim stanie domu typu kostka z lat 80-tych.

Dobry projektant domów

Dla architekta z BIAMS było to ciekawe zadania, gdyż istniejąca tkanka była trudna, a obiekt stanowił wyzwanie. Poprzedzone licznymi analizami i szkicami projekty przebudowy i rozbudowy obiektu stworzyły z wydłużonej kostki nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek horyzontalny. Na elewacji zastosowano biały i szary tynk oraz niewielkie wstawki w formie elewacji drewnianej o jasnym zabarwieniu.

Projekty elewacji i dociepleń dla budynków jednorodzinnych

Mimo ogromnej zmiany w stosunku do budynku pierwotnego zakres prac przebudowy na elewacji i niewielkiej rozbudowy jest nieznaczny w stosunku do poniesionych korzyści. Większość prac opiera się na ociepleniu elewacji, dodaniu okładzin, czy daszków, tarasów oraz wysunięć. Także zmiana dachu nad budynkami gospodarczo-inwentarskimi i przekształcenie ich w garaże i pomieszczenia gospodarcze nie zmienia obrysu obiektu i jego powierzchni zabudowy. Umożliwi to także brak zmiany przeznaczenia pomieszczeń na parterze i zachowanie funkcji lokalu na przyziemiu. Bez zmian pozostaje też wejście, wspólny hol z klatką schodową i inne funkcje przyziemia. Także zmiany na piętrze są bardziej aranżacyjne niż typowo rewolucyjne jeśli chodzi o projekt wnętrz pomieszczeń na kondygnacji drugiej.

Projekt wnętrz Łódź

Zakresem prac był również, wspomniany powyżej,  wstępny projekt wnętrz polegający na przedstawieniu wariantów funkcjonalno – przestrzennych wraz z ukazaniem podziału pomieszczeń i wstępną aranżacją. Jest to etap wyjściowy do dalszej pracy nad projektem wnętrz domu. Udało się mimo trudnego układu liniowego, dzięki zastosowaniu komunikacji, w formie korytarzy, pośredniej uzyskać praktyczne przestrzenie mieszkalne z centralnie położoną strefą dzienną z otwartą kuchnią oraz dużą częścią sypialną z własną garderobą i łazienką w końcu tego ciekawego domu jednorodzinnego mieszkalnego. Została zachowana również istniejąca klatka schodowa w tym samym miejscu co nie wymaga ingerencji w stropy. Także dach nad budynkiem dwukondygnacyjnym mieszkalnym pozostanie bez zmian, a dodane zostaną jedynie attyki oraz nowoczesna rama w formie ściany i wspornikowego dachu, w formie trapezu skierowanego lekko pod kątem w stronę północną.

Biuro projektowe Łódź

Jak widać naszą specjalnością są nie tylko domy nowe, wolnostojące, ale również trudne przebudowy, rekonstrukcje i metamorfozy starych obiektów i budynków, głównie mieszkalnych jednorodzinnych. Ale by stworzyć coś z obiektu istniejącego, należy mieć duże doświadczenie w projektowaniu domów oraz poprzedzić planowanie analizami, dokładną inwentaryzacją oraz możliwościami dla projektów przebudów, rozbudów i nadbudów. Zapraszam do pracowni architektonicznej BIAMS z trudnymi przypadkami remontów, zmian, adaptacji i renowacji obiektów mieszkalnych. Nasi Architekci z Łodzi zajmą się Państwa domem by stworzyć obiekt niepowtarzalny, indywidualny i odmieniony w stosunku do stanu istniejącego.