Tradycyjna kostka z lat 70-tych, nieco zmieniona w latach 90-tych, położona w miejscowości pod Warszawą, została – przez pracownię BIAMS, działającej w całej Polsce – poddana dużej metamorfozie, poprzez jej przebudowę, rozbudowę i zmianę attyk oraz zadaszeń. Powstał w ten sposób nowoczesny dom dwurodzinny, o modernistycznym charakterze, doskonale wpisujący się w otoczenie ruchliwej ulicy, osiedlowego miasteczka.

Metamorfozy kostek cała Polska

Typowy dom dwukondygnacyjny z płaskim dachem, o kolorowej elewacji, z dwoma lokalami położonymi poziomo, to jest na parterze i piętrze tej powtarzalnej kostki z wewnętrzną klatką schodową przeszedł rewolucję projektową nie tylko w obrębie bryły i elewacji, ale również w całym wnętrzu. Dobudowanie na froncie klatki schodowej umożliwiło uzyskanie dwóch niezależnych lokali ze wspólną klatką schodową dostępną jednak z zewnątrz, co pozwoliło na pełną niezależność obu lokali. Dodatkowo dobudowana wiata od strony ogrodu jako drugie stanowisko garażowe dla samochody, dało możliwość organizacji na piętrze obszernego tarasu z dodatkowym wyjściem na ogród, poprzez kręcone, ozdobne schody.

Nowoczesna bryła domu po przebudowie i rozbudowie

Zmiana i przebudowa balkonów na większe i obwodowe, umożliwiła, nie tylko kontakt z otoczeniem z każdego pokoju, ale również dodała bryle charakteru. A dodatkowe ich zadaszenie nad ostatnią kondygnacją, spięło obiekt w całość uzyskując horyzontalną, boczną elewację obiektu, która spoiła cały dom w jeden wyraźny obiekt, niegdyś rozczłonkowany i niespójny poprzez, nie do końca trafione rozbudowy. Uzyskaliśmy w ten sposób jeden, duży, nowoczesny, liniowy dom. Obiekt mieszkalny, który posiada, po zmianach, minimalistyczną i zwartą elewację od strony ulicy i wjazdu, monumentalną i nowatorską boczną elewację oraz otwartą i dynamiczną elewację od strony ogrodu.

Elewacje domów typu kostka

Zastosowanie na elewacji tynku dekoracyjnego typu beton surowy w strefie wejściowej oraz tynków silikonowych gładkich w kolorze jasno szarym na wstęgach i nadwieszeniach oraz w kolorze grafitowym – pasującym do stolarki okiennej w tym samym kolorze – na bryłach, umożliwiło stworzenie eleganckiej i ponadczasowej formy pasującej do zwartej, otaczającej zabudowy. A drewniane wstawki z liniowo ułożonych desek, w postaci akcentów między oknami oraz grubszych desek z drewna teakowego, w postaci pionowych żyletek – łamaczy światła, ociepliło masyw tego nowoczesnego i prostego domu. A duże przeszklenia i wykonanie większości okien, jako typu weneckiego – od podłogi do sufitu, pozwoliło uzyskać ciekawy rysunek elewacji i ich dobrą kompozycję.

Powstała nie tylko wersja szara z akcentami z ciepłego drewna w kolorze brązowo-szarym, ale również wersja monochromatyczna biała z czarnymi i grafitowymi akcentami. W obu wersjach pojawiają się natomiast elewacyjne płyty betonowe.

Przebudowy domów cała Polska

Każda nasza koncepcja, w przypadku budynków istniejących, poprzedzona jest pomiarem z natury i analizami, w efekcie czego uzyskujemy inwentaryzację 2D i 3D stanu istniejącego. Następnym etapem współpracy z Klientem są warianty funkcjonalno-przestrzenno-użytkowe (warianty FPU), będące wstępnymi aranżacjami pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach wraz z ukazaniem zależności między nimi, jak również miedzy przestrzenią, a otoczeniem bliższym i dalszym. Po zatwierdzeniu najbardziej odpowiadającego układu i dopracowaniu go o wiele szczegółów można przechodzić do bryły 3D, projektowanej w sposób parametryczny, by w końcu uzyskać wizualizacje doprecyzowane już o konkretne materiały wykończeniowe. Etapy w przypadku przebudów domów, muszą być takie, gdyż konkretna aranżacja obiektu wpływa na okna, otwarcia, ale też przesłony, lokalizację otworów, balkonów, wejść i wielu innych elementów. Należy wziąć także pod uwagę potrzeby Inwestorów, mieszkańców, strony świata, wjazdy i wiele innych aspektów o których dobry i doświadczony architekt nie powinien zapomnieć.

Zespół zdolnych architektów

Każda nasza koncepcja to efekt pracy naszego zespołu z BIAMS – biura projektowego. Dyrektor pracowni i architekt kreatywny Marcin Sieradzki czuwa nad całym projektem i procesem. Zajmuje się również bezpośrednimi relacjami z Klientem i urzędami. Wyznaje również zasadę, iż nie jest dobre, by jednym projektem od początku do końca zajmowała się ta sama osoba. Bo kolejne osoby o odpowiednich kompetencjach dopasowanych do danego zadania kontrolują się nawzajem i są w stanie szybko wyłapać ewentualne błędy. Inwentaryzacje wykonujemy zawsze w minimum dwie osoby. Praca nad wariantami poprzedzona jest licznymi rozmowami i analizami. Natomiast podczas powstawania bryły każdego obiektu mają miejsce narady i rozmowy, by obiekt był jak najlepszy. Nikt nie jest sam ze swoimi decyzjami i wątpliwościami, co owocuje, ostatecznie dobrym materiałem końcowym podpartym wieloma próbami i rzadko kiedy kończy się na jednej wersji, bo przecież projektujemy domy dla swoich Klientów, a nie w oderwaniu od jakiejkolwiek rzeczywistości i potrzeb Zamawiających.

 

Projektant domów typ kostka

To już kolejny obiekt typu kostka przebudowany i mocno zmodernizowany z przeciągu dwóch ostatnich lat, na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Zawsze zmiany tych obiektów są daleko idące, by ze starego, typowego domu uzyskać budynek mieszkalny jednorodzinny, całoroczny o nowoczesnej i współczesnej funkcji oraz z nowoczesna bryłą i modną elewacją, wykonaną z materiałów odpowiadających aktualnym trendom. Zatem gdy posiadasz stary dom, niekoniecznie należy go burzyć i budować coś od nowa, bo znany i doświadczony architekt z BIAMS Marcin Sieradzki, znajdzie potencjał w niemal każdym budynku. A biorąc pod uwagę dobrą lokalizację obiektu, czasem sentyment z nim związany oraz często dobre stany techniczne budynków tego typu (częste podpiwniczenie, grube mury, zastosowanie cegły, solidne stropy), pozwoli na stworzenie budynku dobrze zaprojektowanego i spełniającego większość naszych potrzeb. BIAMS pracownia projektowa zaprasza zatem do współpracy, osoby które posiadają tego typu obiekt i chcą tknąć w niego drugie życie…