Tym razem nasza metamorfoza i przebudowa miała miejsce na leśnej działce, w pięknych Sokolnikach pod Łodzią. Jej nietypowość polega na tym, iż ze starego domu z lat siedemdziesiątych o dość tradycyjnej formie uzyskujemy dom bardzo nowoczesny. A dodatkowo dom piętrowy z poddaszem zmieniamy na dom parterowy z dachem płaskim. Rozbudowując nieco obiekt i co za tym idzie zwiększając jego powierzchnię zabudowy, ale obniżając go i w konsekwencji nieco zmniejszając powierzchnię netto (podłóg). No i została piwnica, która jest sucha oraz w dość dobrym stanie technicznym.

Przebudowa starego domu cena

przebudowa domu na dom nowoczesny

przebudowa starego domu

przebudowa domu z poddaszem na dom z dachem płaskim

przebudowy starych domów

zmiana domu piętrowego na dom parterowy

Założenia autorskie /idea dla przebudowy domu

Przebudowa domu z poddaszem na dom parterowy

Gdy mamy sentyment do miejsca, lokalizacji i działki, a dodatkowo do budynku mieszkalnego, naszego domu jego metamorfoza jest najlepszym rozwiązaniem. Gdy dom jest w zadowalającym stanie technicznym i nie ma większych problemów konstrukcyjnych możemy osiągnąć i uzyskać dowolne założenia. Jak w tym przypadku, gdy następuje zmiana ilości domowników, a piętro staje się niewygodne i dodatkowo dom jest nieco stary nie trzeba go wcale burzyć i budować od nowa. Typowe problemy takich domów to niewielka kuchnia, dość ciemne pomieszczenia, brak otwartej przestrzeni. Ale w naszym zespole – w pracowni BIAMS – nie ma rzeczy niemożliwych i zawsze dopasujemy przestrzeń do potrzeb domowników osiągając przy tym bryłę współczesną, nowoczesną z bardzo funkcjonalnym rozkładem. Szanując jednak to co zastaliśmy i zostawiając wiele elementów.

Rozbudowa i przebudowa domu w lesie

Głównym założeniem autorskim było stworzenie domu jasnego, nowoczesnego, z otwartą częścią dzienną oraz parterowego. Stąd pokoje znajdujące się na poddaszu weszły w część rozbudowaną z nowym wygodnym wejściem i dużą łazienką. W związku z tym w starej części pojawiły się nowe przeszklenia i otwarcia. Niewielką kuchnię przeniesiono do pokoju, łącząc ją z salonem. Natomiast w starej kuchni, nieco ją powiększając, wykonano pokój. Za dużą łazienkę zaanektowano do kuchni i utworzono małe WC i niewielką spiżarnię. Poprawiono też bardzo niewygodne zejście do piwnicy. Zasypano zjazd do garażu, a obok domu utworzono wiatę na dwa samochody. Przed domem pojawił się duży otwarty, lecz zadaszony taras, z monumentalną klatką schodową. Dom ma dwa poziomy, część niższą nocną z holem wejściowym – dobudowaną oraz część „starą” – podwyższoną względem terenu ze strefą dzienną. Wejście do pokoju dziennego jest bliżej wejścia, a cała strefa dzienna uzyskała duży metraż (niemal 60 m2), przeszklenia oraz otwarty plan.

Przebudowy starych domów

Nowoczesny dom jednorodzinny po przebudowie i rozbudowie

Dom jest niemal nie do poznania. Usunęliśmy poddasze, ale zachowaliśmy strop nad parterem, czyniąc z niego dach płaski. Dodatkowo dodaliśmy okalające ramy, wstęgi i zadaszenia, tak charakterystyczne dla stylu w pracowni BIAMS. Wyraźnie też oddzieliliśmy część starą od nowej. Różnią się one nie tylko wysokościami. Część istniejąca podpiwniczona posiada cokół i jest położona znacznie nad terenem, natomiast część dobudowana jest tylko dwa stopnie (około 30 cm) nad teren. Dzięki temu we wnętrzu różnica między poziomami nie jest już tak znaczna. Jednakże dom wygląda jak spójna całość, a zmiany poziomów na elewacji dodały mu charakteru. Dodatkowa ściana dzieląca jedną część od drugiej, przecinająca całe założenia poprawia kompozycję poszczególnych elewacji.

Przebudowy domów cała Polska

Na elewacji zastosowano biały jasny tynk dla ram, wstęg i cokołów – tj. elementy poziome. Główne ściany, te masywne, które zamykają wiatę dzielą taras od wejścia wykończono w piaskowcu. Akcenty, dodatki i niektóre ściany wykonano w drewnie malowanym na kolor orzechowy. Tylną część wiaty oraz tylną elewację z przypadkowymi oknami i kominem spalinowym, który musiał zostać obudowano pionowymi lamelami elewacyjnym tworząc elewację jednocześnie ażurową i jednocześnie ukrywającą mankamenty. Jest to też dobre miejsce do magazynowania i składowania, jakże niezbędne w takich okolicach. Powstał w ten sposób dom nowoczesny, miejscami minimalistyczny z modernistycznymi elementami, ale również przyjemny i przytulny w odbiorze, dzięki lokalnym i ciepłym materiałom, jak ciosany kamień i naturalne drewno układane pionowo. Dom jest również praktyczny i wygodny – duży taras, wejście niemal bez barier, z wygodnym miejscem dla samochodu i licznymi miejscami do przechowywania.

Etapy dla przebudowy domu

Projekty wykonujemy etapowo, ale w pełni kompleksowo. Zaczynamy od wizji lokalnej, analiz terenu i wielu rozmów z Klientami – użytkownikami. Kolejnym etapem jest inwentaryzacja 2D i 3D wraz z pomiarami obiektu. Mając materiał wyjściowy jesteśmy w stanie przygotować pełną koncepcję architektoniczną. W koncepcji analizujemy nie tylko funkcjonalność na rzutach 2d – wariantach funkcjonalnych ze wstępną aranżacją, ale również sprawdzamy co możemy zachować i jak niezbyt dużo ingerować w starą część. A przy tym by stworzyć dom w pełni współczesny – otwarty, z jasnymi przestrzeniami, nowoczesny z aktualnymi instalacjami i najnowszymi technologiami. A przy tym współgrający z otoczeniem i wtapiający się w miejsce. Poprzez swą formę, wielkość, kompozycję brył oraz zastosowane materiały. Mając już ustalone elementy zajmujemy się z inwestorami dokumentami wstępnymi i warunkami zabudowy (w tym przypadku). Bo skończona i zaakceptowana koncepcja pozwala na w pełni precyzyjne wypełnienie wniosku o warunki zabudowy. A gdy jest komplet dokumentów, w tym sprawy związane z mediami, można zająć się dalszymi fazami projektowymi: projektem budowlanym, planem zagospodarowania terenu, projektami technicznymi i wykonawczymi. A po uzyskaniu pozwolenia nadzorem autorskim, obsługą budowy, odbiorami częściowymi i końcowymi.

Koszty projektowe dla przebudowy domu

Koszt opracowań wstępnych

zawierających:

– wizję lokalną, analizy terenu,
– pomiary i inwentaryzację – 2D i 3D
– koncepcję 2D ze wstępną aranżacją
– koncepcję 3D z wizualizacjami
– analizę zmian i możliwości, warianty,
– analizę wad i zalet – przed i po

zaczyna się od 12000 zł brutto

Koszt dokumentów startowych

w tym:

– WZ (warunki zabudowy)
– mapa DCP (projektowa)
– badania gruntowe
– warunki techniczne od gestorów

zaczyna się od 9000 zł brutto do zapłaty

A proces ten zajmuje około 5-8 miesięcy w zależności od lokalizacji (działanie gmin) i decyzyjności Klienta przy współpracy dla koncepcji.

Zapraszamy również do naszego do cennika dla przebudów, nadbudów i rozbudów po więcej informacji. Znajdziecie tam Państwo ceny dalszych etapów, jak projektów kompleksowych, opinii o stanie technicznym i pozwoleń na budowę.

Projekt przebudowy starego domu cena

Zapraszamy także do składania zapytań ofertowych na maila, podając:

  • lokalizację (wystarczy powiat i gmina, a dla miasta dzielnica)
  • kilka zdjęć z zewnątrz (mogą być z telefonu)
  • przybliżony metraż podłóg (w stanie istniejącym i po zmianach – rozbudowa, nadbudowa) wszystkich, tj. łącznie z piwnicami, poddaszami i innymi elementami
  • informację, czy na terenie znajduje się MPZP (plan miejscowy zagospodarowania), czy jest może WZ (decyzja o warunkach zabudowy), czy nie mamy nic?
  • ewentualnie archiwalne plany (rzuty kondygnacji).

Ofertę wysyłamy do 3 dni roboczych. Jednakże mając wiele zapytań i to z całej Polski, nie odwiedzamy działek i nie wykonujemy wizji lokalnych terenów i domów, przed podpisaniem umowy lub zlecenia.

Istnieje możliwość wykupienia wizji lokalnej lub konsultacji przedprojektowo, a cena takie usługi zaczyna się od 1200 zł.

elewacje domu z dachem płaskim

dom parterowy projekt