Q&A – Najczęściej zadawane pytania do pracowni architektonicznej BIAMS

Odpowiadamy na typowe pytania naszych Klientów i potencjalnych zamawiających chcących wybudować budynek jednorodzinny, zaprojektować wnętrze mieszkania, marzących o wybudowaniu własnego domu lub też chcących zakupić i wyremontować mieszkanie. Pytania podzieliliśmy na cztery grupy, tj.: wnętrza i mieszkanie, prawo i dokumenty, dom i budowa, inne i pozostałe:

(PO PROSTU KLIKNIJ NA PYTANIE I ODSŁOŃ ODPOWIEDŹ)

Wnętrza i mieszkanie

Ile kosztuje projekt wnętrz?

Podstawowy projekt wnętrz w pracowni BIAMS zaczyna się od 200 zł brutto za m2 projektowanej powierzchnia mieszkania, apartamentu, domu. Projekt z nadzorem i pełnymi zestawieniami zaczyna się od 250 zł za m2.
Projekty wnętrz u studentów, czy w małej pracowni zaczynają się już od 80, 90 zł za m2, ale nie możemy liczyć na jakość i profesjonalizm. Natomiast najbardziej znane pracownie biorą od 350 zł za m2.
https://biams.pl/cennik-projekty-wnetrz/

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Oczywiście, że warto, gdyż remont mieszkania, czy wykończenie domu to trudne przedsięwzięcie. Pilnowanie ekip, wykonawców, stolarzy, zamówienia, wizyty w sklepach, hurtowaniach i dziesiątki decyzji. A do tego konieczność przedstawienia przynajmniej szkiców i rysunków dla wykonawców i podwykonawców. Te wszystkie problemy pomoże rozwiązać dobry architekt wnętrz z BIAMS.
https://biams.pl/wnetrza/

Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem wnętrz, a architektem wnętrz?

Dekoratorem wnętrz i niestety architektem wnętrz (co ma się podobno niedługo zmienić) może nazywać się każdy nawet po rocznym kursie projektowania czy studiach podyplomowych. Architektami wnętrz nazywają się również ludzie po studiach designu czy ASP.  A jedynymi pełnoprawnymi architektami wnętrz są ludzie po Politechnice po kierunku architektura lub architektura wnętrz. Tylko projekty absolwentów uczelni wyższej i doświadczonych projektantów będą w pełni profesjonalne, kompleksowe i bez błędów projektowych.
https://biams.pl/dlaczego-my-o-architekcie/

Co powinien zawierać projekt wnętrz?

Projekt wnętrz oprócz poprzedzającego go pomiaru z inwentaryzacją, wariantami funkcjonalnymi i koncepcją 3D z wizualizacjami winien zawierać projekty ewentualnych zmian i wyburzeń, projekty ścian i zabudów, projekty podłóg, sufitów i ścian, projekty zabudów meblowych i stolarki, dyspozycje elektryczne i hydrauliczne, projekty nisko-prądowe (RTV, AGD, SAT, domofon, inne), projekty urządzeń (nagłośnienie, żaluzje, klimatyzacja, IoT), zestawienia materiałów wykończeniowych, dobory materiałów budowlanych, wykazy elementów wyposażenia i mebli ruchomych.
https://biams.pl/wnetrza-lodz-wzorcowy-projekt-wnetrz/

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Należy przede wszystkim sprawdzić stan prawny nieruchomości, dokumenty formalne, w tym księgę wieczystą z wpisami, hipoteką i innymi informacjami. Potem dobrze jest sprawdzić renomę dewelopera, jego historię, opinie. W następnej kolejności należy sprawdzić stan techniczny mieszkania: spękania, tynki, balkony /tarasy, okna, posadzki (wylewki) oraz zapoznać się projektem budowlanym budynku, który powinien zostać udostępniony.
Wstępna analiza i odbiór mieszkania w BIAMS przez uprawnione osoby od 1400 zł brutto; Ogólny pomiar z analizą możliwości już od 2200 zł brutto
https://biams.pl/oferta/

Ile kosztuje projekt aranżacji mieszkania?

Projekt aranżacji wnętrz to potoczna nazwa kompleksowego projektu wnętrz z projektami wykonawczymi wnętrz. Choć często projektem aranżacji nazywany jest II i III etap tj. warianty 2D funkcji oraz koncepcja 3D z wizualizacjami. Koszt pomiaru, wariantów 2D i koncepcji 3D zaczyna się od 120 zł brutto za m2, a pełny projekt wnętrz z nadzorem od 250 zł brutto za m2.
https://biams.pl/cennik-projekty-wnetrz/

Ile kosztuje remont mieszkania deweloperskiego?

Remont mieszkania może kosztować od 1800 zł brutto za m2, jak również 9000 zł brutto za m2. Wszystko zależy od materiałów, zakresu prac i przede wszystkim mebli stałych i ruchomych oraz oświetlenia, które stanowią niemal 50% budżetu mieszkania. Za najniższą kwotę można zrobić malowanie, podstawowe panele z marketu i typowe tanie meble ze sklepu. Przy najwyższym budżecie możemy już mówić o ekskluzywnym wyposażeniu, luksusowych materiałach i najlepszej jakości meblach na zamówienie.
https://biams.pl/remont-mieszkania-deweloperskiego/

Ile kosztuje projekt pokoju?

Kompleksowy projekt pokoju wraz z jego niezbędnym pomiarem zaczyna się od 2900 zł brutto dla podstawowego pokoju, czy pokoju dla dziecka. Projekt kuchni, czy łazienki to już natomiast cena od 3500 zł brutto, a projekt salonu, części dziennej, czy większej strefy to już koszt rzędu 4, 5 tys. złotych brutto.
https://biams.pl/dobry-projektant-wnetrz-lodz/

Co oznacza kompleksowy projekt wnętrz?

Kompleksowy projekt wnętrz składa się z: inwentaryzacji z pomiarem z natury, wariantów funkcjonalno-przestrzennych, projektu aranżacji, koncepcji 2D z wizualizacjami, projektu wykonawczego, dyspozycji instalacyjnych, projektów warsztatowych, doborów, zestawień, wyliczeń i wykazów. https://biams.pl/wnetrza-lodz-wzorcowy-projekt-wnetrz/

Prawo i dokumenty

Jaka jest różnica między planem miejscowym, a warunkami zabudowy

Tak zwana WZ’tka (warunki zabudowy wydawane na podstawie decyzji o warunkach zabudowy) jest wydawana do danej działki i terenu na podstawie analizy urbanistycznej przeprowadzonej we właściwej jednostce samorządu terytorialnego, zazwyczaj w danej gminie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Na tej podstawie uzyskiwane są parametry zabudowy, zasady ochrony środowiska oraz wytyczne komunikacyjne i infrastrukturalne dla danej działki. Po uprawomocnieniu decyzji o warunkach zabudowy i jej uprawomocnieniu co trwa od 3-6 miesięcy można przystąpić do sporządzenia projektu.
Koszt sporządzenia wniosku z mapami, promesami od gestorów i załącznikami
zaczyna się od 4500 zł brutto
Koszy wniosku z dokumentami i szkicami oraz analizami wraz z ogólną koncepcją zaczyna się od 12000 zł brutto
https://biams.pl/dlaczego-koncepcja-architektoniczna-jest-taka-wazna/

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

By uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z czterema egzemplarzami projektu budowlano – architektonicznego i czterema egzemplarzami PZT (planu zagospodarowania terenu) sporządzonym na mapie do celów projektowych (wykonuje ją uprawniony geodeta) wraz z niezbędnymi dodatkowymi załącznikami wymienionymi w prawie budowlanym.
https://biams.pl/dokumenty-do-architektury-i-wnetrz/

Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

By uzyskać warunki zabudowy należy złożyć wniosek o warunkach zabudowy wraz z niezbędnymi załącznikami. A są to dwie mapy zasadnicze (zwane dawniej do celów lokalizacyjnych) o odpowiednim rozmiarze (zakres urbanistyczny) z czerwonymi pieczątkami, promesy, warunki zasilania lub umowy od gestorów sieci, szkice sytuacyjne i lokalizacyjne. Zalecane są również rysunki i szkice przedstawiające koncepcję projektową, która łatwiej umożliwi uzyskanie preferowanych warunków i parametrów.
https://biams.pl/dokumenty-do-architektury-i-wnetrz/

Co oznacza stan zero, stan surowy, stan deweloperski, wykończenie pod klucz…?

Stan zero budowy domu to fundamenty lub i piwnica z zasypkami do wyprowadzenia domu z ziemi do stanu umożliwiającego dalszą budowę. Stan surowy dzieli się na otarty i zamknięty. Stan surowy otwarty to mury kondygnacji, elementy konstrukcyjne, jak stropy, dachy, balkony i tarasy oraz więźba dachowa, gdy występuje dach spadowy i poddasze. Stan surowy zamknięty to dodatkowo okna, wykończenie dachu w formie pokrycia oraz ocieplenia elementów. Stan deweloperski to uzyskanie obiektu gotowego do wykończenia, a zawierającego instalacje, posadzki (wylewki) i inne wykończenia jak tynki wewnętrzne i zewnętrzne oraz wszystkie przyłącza. Od stanu deweloperskiego do wykończenia pod klucz zostają podłogi, malowanie, lekkie zabudowy, okładziny, płytki, podwieszenia, jak sufity oraz meble stałe i ruchome.
https://biams.pl/baza-wiedzy/

Na czym polega adaptacja projektu gotowego?

Adaptacja gotowego projektu polega na dostosowaniu domu z katalogu do danej działki i co za tym idzie sporządzenia planu zagospodarowania terenu /działki na mapie do celów projektowych wraz ze sporządzeniem projektów instalacji na terenie, głównie wody, kanalizacji i WLZ (wewnętrznej linii zasilającej elektrycznej) w celu uzyskania pozwolenia na budowę domu gotowca z katalogu.
https://biams.pl/indywidualny-projekt-budynku-mieszkalnego-jednorodzinnego/

Czym różni się projekt gotowy od indywidualnego?

Projekt gotowy to dom katalogu o zadanej funkcji i układzie oraz wyglądzie, bryle i elewacji. Projekt indywidualny jest natomiast w pełni dostosowany do potrzeb właściciela, działki, wymogów prawnych i dokumentów zewnętrznych. Jest odzwierciedleniem zachowań i przyzwyczajeń inwestora. Spełnia jego wszystkie wymagania dotyczące funkcji, technologii, konstrukcji, przestrzeni, bryły i materiałów. Jest po prostu szyty na miarę.
https://biams.pl/indywidualne-projekty-domow/

Czym jest powierzchnia użytkowa, powierzchnia zabudowy, powierzchnia netto (podłogi), powierzchnia całkowita (brutto)?

Powierzchnia zabudowy to według nowych przepisów i aktualnej normy europejskiej ISO to powierzchnia rzutu obrysu budynku rzuconego na powierzchnię działki wraz z tarasami, gankami i elementami powiązanymi. Przy domu parterowym będzie zbliżona do powierzchni całkowitej. Powierzchnia całkowita (brutto) to natomiast powierzchnia zewnętrzna z obrysem ścian dla wszystkich kondygnacji. Powierzchnia wewnętrzna (netto), inaczej podłóg to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w domu. Natomiast powierzchnia użytkowa, zazwyczaj najmniejsza to powierzchnia podłóg wszystkich pomieszczeń bez garażów i pomieszczeń technicznych pomniejszona dodatkowo o skosy poddasza wyliczone według normy.
https://biams.pl/nowoczesny-dom-z-poddaszem/

Dom i budowa

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Indywidualny projekt domu może kosztować od 50 zł za m2 do nawet 500 zł za m2. Wszystko zależy od renomy pracowni projektowej oraz zawartości projektu. Najtańsze projekty będą bez profesjonalnej koncepcji z jakościowymi wizualizacjami i bez projektów wykonawczych. Dodatkowo często ceny podawane są netto bez podatków. W pracowni BIAMS projekt zaczyna się już od 200 zł brutto za m2 powierzchni podłogi.
https://biams.pl/cennik/

Ile kosztuje budowa domu?

Cena budowy domu podawana jest za metr kwadratowy. Zazwyczaj również podaje się cenę za stan deweloperski bez wykończenia. Cena zależy również od wielkości domu. Im większy dom, tym cena za m2 będzie tańsza. Oczywistym jest także, że niższa jest cena budowy garażu, a inna kuchni i łazienki. Cena zależy też w dużej mierze od wyposażenia instalacyjnego i nowinek technologicznych. Na koniec roku 2019 średnia cena stanu deweloperskiego wahała się pomiędzy 3500, a 4500 zł brutto. Cena wykończenia może wynieść od 1000 – 3000 zł brutto, a można również wyposażyć dom za 5000-7000 zł za m2. W 2021 jednak stan deweloperski wzrósł do średnio 4500 – 6500 tys. zł.
https://biams.pl/koszty-budowy-domu-biuro-architektoniczne-wylicza-cennik/

Co zawiera projekt budowlany budynku jednorodzinnego?

Projekt budowlany składa się z części architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnej (instalacje sanitarne, elektryczne, niskoprądowe wewnętrzne i zewnetrzne na terenie – doziemne) oraz z planu zagospodarowania terenu sporządzonym na mapie do celów projektowych, jak również licznych opisów, załączników, dokumentów, oświadczeń, itp. Projekt architektoniczny pracowni BIAMS zawiera jednak dużo więcej elementów niż projekt wymagany na pozwolenie w urzędzie.
https://biams.pl/zawartosc-projektu-branzowego/

Projekt indywidualny, czy gotowy – jaki wybrać?

Nie raz mówiliśmy: OCZYWIŚCIE, ŻE INDYWIDUALNY! Projekt gotowy zaprzecza trzem podstawowym ideom domu: pierwszej, mówiącej o konieczności dostosowania budynku jednorodzinnego do genius loci – ducha miejsca, do otoczenia, do stron świata, działki i ukształtowania; po drugie nie spełnia wymagania indywidualnego dostosowania aspektów technicznych i funkcjonalnych do potrzeb przyszłych mieszkańców; wreszcie po trzecie nie dopasowuje się do zadanych warunków zabudowy, czy planu miejscowego.
https://biams.pl/indywidualny-projekt-budynku-mieszkalnego-jednorodzinnego/

Jak przebiega budowa domu?

Budowa domu to żmudny i trudny etap w życiu każdego inwestora, ale jeśli już podejmiemy się wyzwania, zostanie ono wynagrodzone. Cały proces inwestycyjny zaczyna się od wyboru działki i projektu, a kończy na odbiorach i oddaniu do użytkowania. Pomiędzy jest właśnie budowa domu rozpoczynająca się po uzyskaniu pozwolenia na budowę i pracach wstępnych, a kończy się na ostatecznej aranżacji, wykończeniu elewacji i pracach ogrodowych.
https://biams.pl/budynek-mieszkalny-jednorodzinny-budowa-domu-krok-po-kroku/

Ile trwa budowa domu?

Budowa domu w zależności od możliwości finansowych, doboru technologii i skomplikowania obiektu trwa od 18 – 36 miesięcy pod warunkiem, że mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Ważny jest również okres w którym zaczniemy ze względu na konieczność sezonowania pewnych prac w ciepłych okresach. Nie przeskoczymy także procesów zamówień, które mogą odbyć się na podstawie pomiarów wykonanych z natury dopiero gdy pewne elementy zostaną skończone, a dotyczy to stolarki, mebli, wybranych okładzin elewacyjnych.
https://biams.pl/budowa-domu/

Jak ustalić wielkość domu?

Należy zastanowić się nad potrzebami, docelową ilością mieszkańców, przyzwyczajeniami oraz możliwościami finansowymi. Oczywiście nasze potrzeby należy omówić z architektem i podeprzeć się jego doświadczeniem.
Z pomocą przyjdą ankiety do wypełnienia, które umożliwią obliczenie powierzchni podłóg domu.
https://biams.pl/konfigurator-projektu-domu/

Co zrobić gdy już mamy pozwolenie na budowę?

Po uzyskaniu pozwolenia i jego uprawomocnieniu należy zająć się organizacją budowy, wybrać kierownika budowy, domówić ostateczne szczegóły i warunki z wcześniej wybraną ekipą budowlaną. No i w zależności od wyboru systemu budowy domu: generalny wykonawca, ekipa zewnętrzna, a materiały po naszej stronie, prefabrykacja, system gospodarczy będzie trzeba poświęcić dużo własnego czasu.
https://biams.pl/projektowanie-i-budowa-domow-organizacja-budowy/

Jaki dom wybrać: parterowy, czy z poddaszem?

Tutaj wszystko zależy od potrzeb inwestorów, ich wieku i upodobań. Zalety ma zarówno dom parterowy, jak i z poddaszem. Na pewno dom z poddaszem użytkowym, ze skomplikowanym dachem i z drogim pokryciem będzie droższy niż prosty i zwarty dom parterowy o tej samej powierzchni.
https://biams.pl/projektowanie-domow-parterowych/
https://biams.pl/projekty-domow-z-poddaszem/

Czy projektujecie domy pasywne?

Każdy nasz dom już w cenie może być zaprojektowany w standardzie domu energooszczędnego. Projektowane przez nas domy spełniają restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności i przenikania ciepła. Do każdego projektu sporządzamy również dokładną charakterystykę energetyczną. A obiekt i materiały oraz instalacje dostosowujemy do wymagań inwestorów. Jednakże już pakiet domu pasywnego to dodatkowo 5000 – 8000 zł w zależności od wielkości domu.
https://biams.pl/ekologia/

Czy projektujecie domy inteligentne?

Tak mamy doświadczenie w takich domach i takie realizacje za sobą. Możemy zamówić podstawowe pakiety jak sterowanie roletami, alarmem, bramą, ogrodzeniem i częścią oświetlenia lub wykonać dom w pełni inteligentny z IoT i sterowaniem wszystkimi urządzeniami wraz z panelami inteligentnymi oraz na przykład stacją pogodową dostosowującą sterowanie do czynników zewnętrznych z pełną automatyką większości elementów. Jednakże pakiet domu inteligentnego to dodatkowo 6000 – 15000 zł w zależności od wielkości domu i ilości automatyki.
https://biams.pl/dom-inteligentny-lodz/

Inne i pozostałe

Ile kosztuje działka budowlana?

Działka budowlana może kosztować 50 zł za m2, jak i 1000 zł za m2. Wszystko zależy od miasta, a potem lokalizacji, głównie odległości od centrum, dzielnicy, mediów, obecności infrastruktury, i wielu innych czynników zewnętrznych bliższych i dalszych.
https://biams.pl/jak-wybrac-dzialke-budowlana/

Co należy sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Jest bardzo wiele aspektów, które należy sprawdzić, gdyż wybór działki jest ważniejszy niż wybór domu, projektu i projektanta. Na szczęście wiele elementów można wyłapać w dokumentach formalnych, księgach wieczystych KW, planie miejscowym (jeśli obowiązuje), czy wykonując proste analizy urbanistyczne. Ale są jeszcze sprawy związane z gruntem, roślinnością, występowaniem wody, ukształtowaniem terenu, czy stronami świata.
Wizja lokalna na terenie zaczyna się już od 800 zł brutto, a dokładniejsza analiza wraz ze sprawdzeniem dokumentów od 2100 zł brutto.
https://biams.pl/projektant-domow-lodz-jak-przygotowac-sie-do-spotkania-z-architektem/

Jakie są niezbędne kroki przy rozbudowie i przebudowie domu?

Zazwyczaj należy zacząć od sporządzenia pomiarów i uzyskania inwentaryzacji obiektu, by mieć aktualną dokumentację do analiz, dalszych projektów i wyliczeń. W następnej kolejności winniśmy sporządzić koncepcję 3D z wizualizacjami oraz warianty funkcjonalne aranżacji środka w 2D. Mając takie elementy możemy wystąpić o warunki zabudowy. Lub gdy jest miejscowy plan zagospodarowania dostosować doń koncepcję. Taki pakiet startowy umożliwi sporządzenie ekspertyz, projektów i innych elementów służących do uzyskania pozwolenia na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę.
Cena takiego pakietu w BIAMS zaczyna się już od 12000 zł brutto
https://biams.pl/ceny-dla-projektow-przebudow-nadbudow-i-rozbudow/

Czym kierować się przy wyborze architekta?

Przede wszystkim ważne jest doświadczenie pracowni i jej portfolio. Wybrane projekty zrealizowane przez biuro architektoniczne muszą nam się podobać. Ważna jest również specjalizacja pracowni – czy faktycznie zajmuje się przede wszystkim kompleksowo domami, czy wieloma projektami z innych branż, co może spowodować, iż nie zostanie skupiona cała niezbędna uwaga na naszym przyszłym domu. Cena jest najmniej ważna, gdyż za wyższą ceną, idzie lepsza jakość i większa zawartość projektu branżowego.
https://biams.pl/realizacje-domow-jednorodzinnych/

Jaka jest cena usług architektonicznych?

Cena usług architektonicznych waha się pomiędzy 50, a 350 zł za godzinę. Oczywiście rzadko kiedy usługi przeliczane są na godziny pracy, a płacimy zazwyczaj za dzieło, efekt, projekt, rysunek, czy nawet pismo. W przypadku wnętrz, czy projektu domu płacimy za m2. W przypadku przebudów i zmian płacimy za poszczególne etapy projektowe. Wszystko oczywiście zależy od doświadczenia architekta i jego renomy.
https://biams.pl/doradztwo-projektowe-i-obsluga-inwestycji/

Ile czasu trwa wykonanie projektu domu i uzyskanie pozwolenia na budowę?

Projekt budowlany poprzedzony jest koncepcją projektową, którą wykonujemy w terminie około 2-3 tygodni od pierwszego spotkania. Każdorazowe poprawki wykonywane są w ciągu 5-8 dni roboczych. Koncepcja jest wykonywania do zadowolenia Klienta. Czas pracy nad koncepcją w zależności od decyzyjności Zamawiającego to 2-3 miesiące, czasem dłużej. Projekt architektoniczny z branżami wykonywane jest w czasie od 2-4 miesięcy. Pozwolenie na budowę przekazujemy w ciągu minimum dwóch miesięcy + czas na uprawomocnienie. W trakcie oczekiwania na decyzję wykonujemy dodatkowe projekty wykonawcze i dodatkowe. Daje to łączny czas wynoszący od 8 – 11 miesięcy. Zatem gdy chcemy zacząć budowę wiosną, zacznijmy tuż po wakacjach. A gdy chcemy zacząć na jesień zgłośmy się na początku roku. Gdy nie ma na terenie warunków zabudowy należy dodać 2 do nawet 6 miesięcy do tego czasu!
https://biams.pl/terminy-prac-projektowych-i-architektonicznych/

Jakie są etapy powstawania indywidualnego projektu domu?

Po przedstawieniu mailowej oferty, jako odpowiedzi na zapytanie ofertowe, z którym oczywiście pomagamy, podpisujemy umowę na pełny projekt lub na samą koncepcję, którą można wydzielić. Po wykonaniu i zaakceptowaniu koncepcji możemy przystąpić do dalszych projektów i uzyskać pozwolenie na budowę, oczywiście jeśli mamy wszystkie niezbędne dokumenty formalno-prawne i wymagane załączniki. Cały przebieg współpracy opisujemy na naszej stronie:
https://biams.pl/indywidualne-projekty-domow/

Czy można współpracować na odległość przy projekcie wnętrza lub domu?

Działamy w województwie łódzkim, mazowieckim i śląskim, a w miastach takich jak Łódź, Warszawa, Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Poznań. I jeśli projekt wnętrz (pomijając pomiar) można wykonać zdalnie, to już projekt domu wymaga spotkań, a potem wizyt w urzędzie (nasza pracownia zajmuje się również tym w cenie projektu). Podobnie rzecz ma się z przebudowami, gdzie trzeba wykonać dokładny pomiar, a potem czuwać na rozwiązaniami pojawiając się na budowie i potem w urzędzie. Lecz nasze ceny są stałe niezależnie od miasta. Wiele rzeczy można przekazać i omówić online, a spotkania ograniczyć do ilości zgodnych w minimalnymi wymaganiami. A i tak większość prac wykonywana jest stacjonarnie w biurze bez udziału Klienta. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie byśmy projektowali w całej Polsce, zarówno domy, jak i ich wnętrza.
https://biams.pl/o-firmie/mapa-realizacji-biams/

Jakie są możliwe formy płatności w BIAMS?

W jako jednym z niewielu biur projektowych można u nas płacić kartą kredytową i debetową: VISA, MasterCARD, UnionCards. Istnieje również możliwość zapłaty gotówką oraz przelewem, na podstawie Umowy lub zlecenia (mała umowa). Jako płatnicy VAT wystawiamy za swoje usługi faktury VAT.
https://biams.pl/kontakt/

Czy wykonują Państwo projekty ogrodów (zewnętrza domu)?

Wykonujemy aranżacje zewnętrza domu oraz dokładne plany zagospodarowania terenu z projektami utwardzeń nawierzchni. Wykonujemy również projekty ogrodzeń, małej architektury i innych elementów otoczenia domu. Jednak przy sporządzeniu pełnego projektu ogrodu z doborami i nasadzeniami wspieramy się podwykonawcami i ogrodnikami w celu doboru roślin. Jednakże to my koordynujemy projekt otoczenia i zewnętrza domu dostosowany do jego bryły, stylu i materiałów, co również przedstawiamy na wizualizacjach.
https://biams.pl/dom-w-rosanowie-kolo-zgierza/

Czy otrzymam kosztorys?

Pełny kosztorys z przedmiarami, kosztorysami inwestorskimi i ofertowymi jest dodatkowo płatny. Koszt kosztorysów dla domu jednorodzinnego we wszystkich branżach, zaczyna się od 3600 zł brutto. Jednakże na podstawie naszego projektu wykonawczego konstrukcji i architektury, który jest w cenie ekipa budowlana spokojnie sporządzi ofertę i wyliczy cenę budowy domu.

Czy otrzymam zestawienie materiałów?

W projekcie wnętrz, jako, że jest kompleksowy otrzymujemy zestawienia i dobory materiałów wykończeniowych, aranżacyjnych i sanitarnych. Elementy budowlane i chemia budowlana, za wyjątkiem farb, tapet i tynków dekoracyjnych, jest jednak po stronie ekipy budowlanej, gdyż musi być to wyliczane na bieżąco, a wykonawcy pracują zazwyczaj na swoich sprawdzonych materiałach. W przypadku domu jednorodzinnego, w projekcie BIAMS otrzymujemy zestawienie stolarki w wykonawczej architekturze, a w wykonawczej konstrukcji otrzymujemy zestawienie betonu, stali zbrojeniowej, stali konstrukcyjnej i drewna. Jednakże dopiero kosztorys zawiera pełne przedmiary elementów budowlanych.

Czym jest projekt wykonawczy?

Projekt wykonawczy to uszczegółowiony i doprecyzowany projekt budowlany. Projekt jest dużo dokładniejszy niż budowlany i zawiera rysunki już na budowę. Pozwala na uniknięcie błędów i niedomówień. Wykonywany jest w branży architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej. W pracowni BIAMS w cenie projektu domu otrzymujemy projekt wykonawczy architektury i konstrukcji oraz dokładniejsze projekty instalacyjne.
https://biams.pl/definicje-budowlane-i-projektowe/

Czym jest projekt techniczny?

Projekt techniczny nie jest projektem wykonawczym. W nowym trybie obowiązującym od IX 2021 roku na pozwolenia na budowę składamy tylko projekty architektoniczne i projekt PZT (zagospodarowania terenu). Natomiast konstrukcja i instalacje w fazie budowlanej uproszczonej stanowią projekt techniczny konieczny do rozpoczęcia budowy. W pracowni BIAMS w cenie projektu domu otrzymujemy nie tylko projekt na pozwolenie na budowę, ale również wspomniany właśnie projekt techniczny i wybrane projekty wykonawcze.
https://biams.pl/definicje-budowlane-i-projektowe/

Po więcej pytań proszę o maila na biuro@biams.pl
Pozostaję do dyspozycji architekt Marcin Sieradzki

 

Prosimy o zapoznanie się również z naszymi Klauzulami informacyjnymi