Ta zjawiskowa rezydencja z basenem mieście się nad urokliwym, niedużym jeziorem w okolicach Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. Niewielki spadek i bezpośredni dostęp do linii brzegowej sprawił, że stworzyliśmy obiekt niepowtarzalny i bardzo indywidualny. A rozbudowany program funkcjonalny uczynił z tej willi bryłę czterokondygnacyjną w tym z  częściowym jej podpiwniczeniem. A wszystko to wśród drzew, wody, pięknych widoków i dobrego nasłonecznienia…

niebanalna i niepowtarzalna rezydencja

nowoczesna willa wielokondygnacyjna

Ekskluzywne projekty domów nowoczesnych z basenem – projekty indywidualne

Powierzchnia całego domu z piwnicą, garażem, wiatą, częścią sportową oraz strefami sypialnymi przekracza 700 m2. Funkcję tego nietypowego domu rozłożono na kilka kondygnacji. Piwnica zawiera funkcje techniczne i magazynowe, ale również wypoczynkowe i związane z hobby właścicieli. Na przyziemiu zaprojektowano garaż dwustanowiskowy, niedużą strefę SPA&Wellness z niewielkim basenem, wanną SPA oraz siłownią z widokiem na tenże basen przez szklaną ścianę. Mamy tutaj również część dzienną z dwoma kuchniami (brudną i czystą), dużą jadalnię na min. 16 osób oraz pokój telewizyjno-wypoczynkowy. Strefę dzienną ze strefą kąpielową łączy duży dwupoziomowy taras. Na piętrze pierwszym zaprojektowano 1szą strefę dzienną z antresolą, sypialniami i pokojami dodatkowymi. Na ostatniej kondygnacji mieści się penthouse ze strefą master bedroom z sypialnią, ogromną łazienką i wielką garderobą z obwodowymi tarasami na dachach.

Projekty rezydencji letnich na skarpie i nad jeziorem – projekt dostosowany do działki

Ciekawe lokalizacje i nietypowe działki to nasza specjalność. Wpisanie obiektów w teren, dostosowanie do stron świata, czy opracowanie obiektu wpisującego się w otoczenie oraz dodatkowo spełniającego potrzeby funkcjonalne inwestora to wyzwania, które lubimy najbardziej. Ponadto ważne jest skierowanie danych pomieszczeń w odpowiednim kierunku do promieni słońca oraz z uwzględnieniem istniejących widoków na jezioro i las. To dodatkowe zadanie dla zespołu architektów z BIAMS, które udało nam się rozwiązać projektując ten nietuzinkowy obiekt mieszkalny. Co ciekawe udało się nie tylko zachować wyśrubowane wymagania funkcjonalne, ale również spełnić te estetyczne. Stworzyliśmy obiekt, który przywodzi na myśl ekskluzywne projekty domów nowoczesnych, butikowe hotele z Brazylii, Meksyku i Argentyny. Obiekt nowoczesny, bardzo dynamiczny, a przede wszystkim w pełni indywidualny!

Kilkukondygnacyjna willa z dachem płaskim – bryły nowoczesnych domów

Kaskadowy układ kondygnacji łączy monumentalna bryła głównej klatki schodowej łączącej wszystkie kondygnacje w budynku. Ta trzybiegowa klatka posiada również w swej duszy windę, która prowadzi od piwnicy do penthouse’u. W budynku znajduje się również techniczna klatka schodowa łącząca garaż z piwnicą. Na uwagę zasługują również wyższe bryły części dziennej oraz części basenowej. Część basenowa ma wyższy strop, natomiast część wypoczynkowa obniża się wraz z terenem, przez co jest wyższa na swym tylnym obszarze. Obie te części tworzą rzut na planie litery L z holem wejściowym łączącym je pomiędzy sobą. W holu tym znajduje się wspomniana wcześniej klatka schodowa. Dzięki takiemu układowi między tymi częściami, powstaje obszerny taras zwrócony na południe i zachód, który podzielony jest na dwa poziomy – wyższy przy strefie SPA z jacuzzi oraz niższy przy części dziennej z kanapami wgłębionymi w teren. Natomiast przez podniesienie stropu bryły SPA, ostatnia kondygnacja jest nad nią nadwieszona i wsparta na dwóch czteroramiennych słupach. Dzięki czemu między bryłami tworzy się prześwit, który dodaje ogromnej dynamiki tej niepowtarzalnej bryle.

Projekty domów nowoczesnych oraz bardzo nowoczesnych

Wielokondygnacyjna bryła i to z kondygnacjami o różnych wysokościach umożliwiła stworzenie obiektu niepowtarzalnego i o bardzo indywidualnej przestrzeni wewnętrznej. Dodatkowo spadek terenu w kierunku jeziora pozwolił na uzyskanie większej wysokości w salonie, dodatkowo powiększonej o pustkę, która jest widoczna z antresoli na piętrze. W tym miejscu nie trzeba było podnosić kondygnacji, gdyż część dzienna jest niżej niż reszta przyziemia. Stąd powstał dwupoziomowy taras z miejscem na jacuzzi zewnętrzne i ognisko oraz zagłębione kanapy. W części dziennej zaprojektowano też monument pionowy w którym znajduje się kominek dostępny na każdej kondygnacji. Mamy zatem kominek w jadalni, na antresoli oraz w sypialni głównej na samej górze. A poziome wstęgi otaczające poszczególne kondygnacje tworzą nadwieszone tarasy obwodowe kolejnych kondygnacji i łączą się ze sobą za pomocą pionowych ścian tworząc ciekawy rysunek elewacji i dynamiczną kompozycję poszczególnych płaszczyzn ścian. Nadwieszenia te i zmienny obrys poszczególnych pięter tworzy kaskadowy charakter bryły i sprawia, iż jest ona dynamiczna, wręcz energiczna.

Luksusowe projekty rezydencji i domów premium

A liczne przeszklenia, częstokroć narożne i zazwyczaj na całą kondygnację podkreślają i uwidaczniają ekskluzywny charakter obiektu i jego poszczególnych elementów. Dodatkowe wykończenia z desek z cedru czerwonego, których nie trzeba impregnować, łączą się z pojedynczymi płaszczyznami z łupka kwarcytowego w kolorze szaro-beżowym. Te poziome płaszczyzny szkła, drewna i kamienia przecinają białe, poziome ramy międzykondygnacyjnych linii i gzymsów, tworząc dynamikę tej arcyciekawej bryły. Bryły, która jest podkreślona elementami pionowymi w postaci np. kamiennej klatki schodowej, czy drewnianych lameli zasłaniających loggie, skryte na poszczególnych kondygnacjach. Nie tylko rozwiązania są tu zatem luksusowe, ale również mamy elewacje z materiałów Premium oraz ekskluzywne przestrzenie mieszkalne o najwyższej jakości rozwiązaniach technologicznych, materiałowych i wykończeniowych.

dom ekskluzywny i szyty na miarę

luksusowe projekty domów

Projekty domów jednorodzinnych

Zatem idea indywidualnego projektu domu jednorodzinnego, wymarzonego domu, domu niepowtarzalnego to nie tylko funkcja i układ. To również dostosowanie tego układu do bryły. Nie da się zaprojektować funkcji i układu pomieszczeń, bez przemyślenia wyglądu i formy obiektu.

To musi powstawać równocześnie. I trzeba przy tym myśleć o wspomnianych stronach świata, widokach, zależnościach. A projektując samą bryłę o proporcjach, kompozycji elewacji i materiałach.

No i z uwzględnieniem przepisów, prawnych, planistycznych i lokalnych. Tylko wtedy może powstać obiekt dobry, niepowtarzalny i projekt ciekawy, nietuzinkowy i w pełni indywidualny. Dlatego w przypadku chęci uzyskania obiektu zżytego na miarę, domu marzeń zapraszamy do pracowni architektonicznej BIAMS.

Opracowanie: Marcin Sieradzki, Mirza Rzayev, Julia Zapart