Tym razem prezentujemy obiekt zupełnie inny niż wszystkie do tej pory… Po pierwsze przez lokalizację: działka położona w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i niecałe 5 km od Morza Bałtyckiego na Wale Pomorskim; po drugie przez styl: tradycyjny, regionalny, z elementami country; po trzecie przez nietypową funkcję – dom mimo powierzchni przekraczającej 600 m2, ma niewiele pomieszczeń i bardzo otwarty plan. Ale o tym wszystkim poniżej!

Tradycyjny dom w powiecie słupskim, województwo pomorskie

Działka o powierzchni ponad 1,5 ha o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu, z dużymi różnicami poziomów i znacznymi spadkami to jeden z elementów, który wpłynął na położenie tego obiektu na działce. Nie bez znaczenia były również strony świata, które spowodowały ułożenie funkcji na działce. Ale największym elementem przewodnim dla projektu były widoki na terenie – zapierający dech w piersiach widok na taflę jeziora, od strony zachodniej (niebywałe zachody słońca) oraz widok na gęsty, bujny las od strony południowej. Mimo trzech otaczających działkę – znajdującą się na tak zwanym „odludziu” – dróg gruntowych zdecydowaliśmy się na wjazd od północy. Tam też znajduje się część garażowo-gospodarcza z dużym warsztatem i pracownią (rzeźby, modelarstwo, inne hobby manualne). A w części południowej w najwyższym punkcie działki ulokowaliśmy strefę dzienną i taras widokowy. Ale o funkcji tego niebanalnego w pełni indywidualnego projektu w przedostatnim rozdziale.

Elewacje domów w stylu tradycyjnym

Mimo zastosowania konstrukcji drewnianej i tradycyjnych materiałów elewacyjnych ten budynek mieszkalny jednorodzinny zawiera dużo nowoczesnych elementów. Niemal cała ściana południowa jest przeszklona. Zaprojektowano również, w przestrzeni kuchni, górne doświetlenia o nowoczesnej formie. Wiele okien o wysokości niemal 3 metrów jest przesuwnych. Na ścianie zachodniej zastosowano podwójną ścianę tworząc werandę, gdyż w tych okolicach wiatry są bardzo duże i uciążliwe w godzinach popołudniowych. Ściana werandy również jest rozsuwana. A ogromny, obwodowy taras otaczający dom, wykończony w drewnie wisi nad terenem po stronie południowej i zachodniej. Dodatkowo strefa dzienna nie posiada stropu i na całej ogromnej przestrzeni widzimy dach dwuspadowy, którego efekt wzmacniają ona dachowe. Wysokość w najwyższym punkcie to niemal 6 metrów.

Domy regionalne w swojskim stylu

Dom zaprojektowano jako obiekt parterowy, jednakże ze względu na ukształtowanie terenu część północna techniczno-gospodarcza jest obniżona o około 150 cm względem części dziennej. Umożliwia to zastosowanie, w bryle południowej – dziennej wiszącego tarasu od strony zachodniej, który to od strony wschodniej, od kuchni, zrównuje się już z terenem. Natomiast wjazd do garażu po stronie północnej również zrównuje się z terenem, bez większych prac ziemnych, dzięki wspomnianemu obniżeniu. Jednak część górna bryły gospodarczej jest już mocno w tym terenie zagłębiona podobnie jak łącznik od strony wschodniej. Natomiast wejście do łącznika od strony zachodniej, dostępne poprzez taras części dziennej jest wyżej niż teren. Wejście to jest podkreślone wysuniętym zadaszeniem, przesłoną od wiatru oraz reprezentacyjnymi, trójkątnymi chodami. Obie bryły mimo lekkiego obrócenia względem siebie to typowe stodoły z dachami dwuspadowymi o małym spadku.

Domy w stylu country, cottage i wiejskim

Dzięki dużym rozmiarom działki zaprojektowany dom jednorodzinny jest rozłożysty i bardzo współgrający z otoczeniem. Przez to, że jest parterowy nie przytłacza. A dach w stylu domu typu chalet o małym spadku (15 stopni), z bardzo wystającymi okapami (ponad 120 cm), mocno poszerzonymi deskami czołowymi i licowymi spowodował, że obiekt bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie i architekturę regionalną. Dodatkowo elewacja zawiera podziały pośrednie. Jej rysunek podzielono na dwie części. Bryły z dachem dwuspadowym mają dolną część z cegły, natomiast górną, tj. ściankę kolankową obłożoną w postarzanym drewnie w kolorze czarno-brązowym. Natomiast na łączniku z dachem płaskim wyróżniono cokół, który wykonano z ciętych i szlifowanych, polnych kamieni, natomiast część górną z czarnych desek. Na uwagę zasługuje tradycyjny rysunek cegieł, ułożenie wózkowe ukośne i wózkowe ukośne z wiązaniem główkowym na wybranych elementach architektonicznych, parapetami i nadprożami z cegły ułożonymi prostopadle do innych elementów oraz charakterystyczny gzyms górny powstały z wysunięcia ostatniej i trzeciej od góry cegły. W związku z wymogami decyzji o warunkach zabudowy na tych terenach i nakazie zastosowania naturalnej, czerwonej dachówki ceramicznej, postanowiono „odciąć” płaszczyznę dachu od ścian dolnych z cegły ciemnym pasem naturalnego, starego drewna.

Tradycyjna stodoła /nowoczesna stodoła

Nasze obiekty są różne. Pracownia architektoniczna i biuro projektowe BIAMS wykonuje budynki mieszkalne w pełni indywidualne dostosowane nie tylko do działki, stron świata, ale również do regionu, otoczenia, w zgodzie z estetyką inwestorów z regionalnych materiałów. Nie obce są dla nas technologie drewniane i szkieletowe, materiały stylizowane i postarzane. Dbamy również o detal na elewacji, indywidualne rozwiązania oraz szczegółowe elementy elewacyjne. Całość prac poprzedziliśmy również wizją lokalną w różnych porach dnia, wykonaniem dokładnej dokumentacji fotograficznej miejsca. Poznaliśmy również region, tradycyjną zabudowę. Oprócz typowych analiz dla działki, prace nad projektem, zaczęliśmy od przestudiowania historii, ducha miejsca, jego tradycji, nie omijając wizyt w typowych obiektach architektonicznych regionu. Dzięki temu połączyliśmy tradycję z nowoczesnością, regionalizm ze współczesnością. Mamy tu tradycyjne materiały elewacyjne i bryłę oraz nowoczesny układ, funkcję i technologie.

Domy drewniane, szkieletowe, z bala

Cały dom w związku z położeniem wykonany jest w naturalnych materiałach. Na żelbetowej, ciepłej płycie fundamentowej zaprojektowano szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną z obłożeniem zewnętrznym starą cegłą o pełnej grubości (cegła z rozbiórek). Dachy wykonano w technologii drewnianej drewna klejonego ze względu na dużą rozpiętość. Pod podbitka konstrukcji, która kryje również warstwę ocieplenia zastosowaliśmy dodatkową konstrukcję drewniane w celu jej uwidocznienia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Te elementy pozostawiliśmy w kolorze naturalnego drewna, jako beżowe, nie jak elementy wykończeniowe w kolorze niemal czarnym. Zastosowaliśmy konstrukcje klejone KVH, elementy drewniane Steico oraz tradycyjne elementy i połączenia drewniane oraz ciesielskie. A w środku planujemy obłożenie płytami drewnianymi i tynki gliniane, naturalne drewno oraz cegłę postarzaną. Na posadzkach w łączniku myślimy o zastosowaniu bruku klinkierowego, a w innych częściach drewna bambusowego.

Nietypowe funkcje indywidualnych willi i rezydencji

Dom składa się z trzech zbliżonych rozmiarowo części. Poszczególne elementy bryły mają tą samą szerokość i bardzo podobną długość. Część położona na południu (w kierunku wschód zachód), o wymiarach zewnętrznych około 9 x 24 m zawiera salon podzielony na część wypoczynkową i telewizyjną, jadalnię oraz kuchnię podzieloną na strefę czystą reprezentacyjną oraz brudną, schowaną nieco za bryłą spiżarni. Nad kuchnią zaprojektowano antresolę, na której znajduje się gabinet i pokój do ćwiczeń. Mimo pewnych stref i funkcji cała ta bryła o powierzchni ponad 200 m2 jest otwarta. Powierzchnia antresoli to około 65 m2 po podłodze. Dzięki temu kuchnia jest bardziej intymna i nie o pełnej wysokości, a nad resztą strefy zaprojektowano sufit katedralny. Jedynym elementem dzielącym nieco przestrzeń jest niewielka spiżarnia, zasłaniająca kuchnię brudną, ażurowa klatka schodowa na antresolę oraz dominanta w postaci dwustronnego kominka między salonem, a dużą jadalnią ze stołem na 12 miejsc. Wokół tej części zaprojektowano ogromny, obwodowy taras zlokalizowany z czterech stron bryły: od południa dostępny z części dziennej i jadalnia, od wschodu dostępny z kuchni oraz od zachodu dostępny z części wypoczynkowej. Część północna (nieco przekrzywiona względem wschodu i zachodu, ale położona równolegle do granicy północnej) również ma powierzchnię około 200 m2. Znajduje się tam wspomniany warsztat, pomieszczenie techniczne z pompą ciepła i innymi urządzeniami oraz warsztat. Nad garażem i nad warsztatem mamy otwarty sufit dzięki czemu w pomieszczeniu hobby jest niebywała i monumentalna przestrzeń do pracy, a nad garażem umożliwia to wykonanie małej antresoli na opony, części i inne sprzęty. Łącznik natomiast położony prostopadle Garaż posiada miejsce na 4 stanowiska samochodowe, dwa podwójne wrota segmentowe oraz przestrzeń na rowery i motor. Część środkowa, czyli łącznik o powierzchni niecałych 180 m2 zawiera hol wejściowy, małą garderobę, niewielkie WC oraz część sypialną z pralnią, garderobą, łazienką i pokojem do spania. łącznik zawiera także komunikację łączącą warsztat z częścią dzienną. Mamy zatem około 700 m2 podłogi z antresolami, w tym nieco ponad 600 m2 powierzchni netto na przyziemiu, w tym około 400 m2 powierzchni typowo mieszkalnej /użytkowej. Co ciekawe, na której mieści się pokój dzienny z kuchnią i jadalnią oraz sypialnia z pomieszczeniami pomocniczymi.

Projektant domów indywidualnych cała Polska

Jeśli chcecie Państwo zatem uzyskać w pełni dopasowany i indywidualny projekt zgodny ze współczesnymi trendami, ale szanujący miejsce i stan zastany zapraszamy do kontaktu z pracownią BIAMS, w której przez cały proces inwestycyjny zajmie się Państwem dyrektor kreatywny i główny projektant architekt Marcin M. Sieradzki, a zespół pracowni pod nadzorem koordynatorów, zadba by wszystkie etapy powstały terminowo, jakościowo i w pełni profesjonalnie. Warto zapłacić więcej i uzyskać wysoką jakość w pełni dopasowaną do swoich potrzeb. A nasze ceny są jawne i stałe niezależnie od lokalizacji działki na terenie RP.