W zaprojektowanym wcześniej minimalistycznym domu jednorodzinnym położonym pod Warszawą, w okolicach Wyszkowa, wykonaliśmy projekt wnętrz i aranżacji w stylu Japandi, zgodnie z filozofią Wabi-Sabi z elementami minimalistycznymi.

aranżacja Wabi-Sabi

Minimalistyczne wnętrza domu

W projekcie zastosowano tynk gliniany oraz mikrocement na ścianach i sufitach, wielkoformatowe spieki ceramiczne na podłodze i wybranych ścianach (łazienka, kuchnia), elementy z drewna bukowego (wybrane fronty meblowe, ławki, ławy, lamele ścienne, meble do siedzenia). We wnętrzu zastosowano purystyczne oświetlenie – duże plafony w części dziennej, ceramiczne lampy w jadalni, kierunkowe spoty komunikacji, tuby w części TV oraz w przedsionku, wiszące cienkie lampy przy zaokrąglonej ścianie. W tej niewielkiej przestrzeni, niedużego domu parterowego te połączenia przy wysublimowanym stylu mebli i dodatków sprawdziły się rewelacyjnie.

salon Japandi i Wabi-Sabi

Wnętrza domu w duchu Wabi-Sabi

Po wejściu do domu widzimy nowoczesny przedpokój z purystyczną ławką, lamelami na ścianie z jasnego drewna oraz szafa wykończona lustrem. Na posadzce wielkoformatowy gres w kolorze szaro-beżowym i ściany w podobnej tonacji. Niemal niewidoczne ukryte drzwi prowadzą do pom. gospodarczych. Jednak w tle widać przejście. Korytarz prowadzący do części dziennej – główna komunikacja domu jest podniesiona. Zgodnie z japońską kultura sień jest niżej i tu zostawiamy buty. Natomiast sufit jest dużo niżej. nie tylko ze względów technicznych – tu prowadzimy wszystkie instalacje współczesnego domu, ale również estetycznych. Komunikacja ma być kontrastem do pokoju dziennego – ma następować suspens.

Aranżacje w stylu Japandi

Ten suspens do duży, otwarty, jasny i przestronny salon po niskim i minimalistycznym korytarzu. W tej części mieści się otwarta kuchnia, kącik jadalny, strefa wypoczynkowa oraz część TV, wszystkie w jednym purystycznym stylu Japandi. Jednolita podłoga, ściany i sufit tylko potęgują ten efekt. Choć materiał na posadzce jest inny to kolorystyka wszystkich elementów jest zbliżona. To kolory ziemi, kolory „szaro-mysie”, ani zimne, ani ciepłe, ani szare, ani beżowe. Dużo tu jednak ocieplającego drewna – fornirowane fronty meblowe kuchni, krzesła i stół w jadalni, podest w korytarzu, który przechodzi w ściankę TV oraz półkę w jadalni pod obrazy. A dodatki w kolorze ecru i bieli oraz marmurowa ściana przechodząca z zewnętrza do wnętrza nadaje eleganckiego charakteru tej indywidualnej i oryginalnej przestrzeni.

Wnętrza w stylu Japandi

Mimo niewielu elementów jest to wnętrze, przytulne, miłe w odbiorze o jasnych i przyjemnych barwach. Z licznymi miękkimi elementami oraz ciekawymi dodatkami. Miękka kanapa, dużych rozmiarów o horyzontalnym układzie (niskie oparcia) oraz sąsiadująca bardzo niska ława dobrze koresponduje z pionową zabudową kominka umieszczonego między oknami z widokiem na las znajdujący się na działce. Te piony podkreślone są również na zaokrąglonej ścianie która zastąpiła tradycyjny róg i kąt ostry. Natomiast pozioma płaszczyzna zestawu wypoczynkowego dobrze współgra z prostą ścianką TV z półkami na sprzęty i drewno kominkowe. Ścianka ta jest również kontynuacją podestu podniesionego korytarza. Techniczna strona kuchenno-jadalna i komfortowa strona wypoczynkowa uzupełniają się tworząc spójną całość.

Filozofia Wabi-Sabi we wnętrzu

Na uwagę zasługuje również sypialnia połączona z łazienką. To niema jedno pomieszczenie, które dzieli ścianka z przyciemnionego szkła. Jednak szkło pod wpływem przełącznika staje się czarne i nieprzezierne, w przypadku chęci swobodnego korzystania z pomieszczenia jakim jest łazienka. Natomiast na co dzień bariera zanika. Do sypialni wchodzi częściowo podest z korytarza tworząc niewielki postument dla komody. Cała ta zabudowa łączy się z praktycznym wezgłowiem łózka, które jak podest lewituje nad podłogą. A wszystkie te elementy wykonane są z jasnego drewna, świetnie pasującego do betonowo-szarych ścian, wykończonych mirocementem. W pokoju tym znalazło się również miejsce dla ukrytej szafy, schowanej za drzwiami przesuwnymi wykonanymi z czarnego szkła lacobel. W tym pomieszczeniu również mamy niewiele dodatków, ale na uwagę zasługuje oświetlenie, obrazy i drobne elementy dekoracyjne.

Projekty wnętrz w stylu Japandi

Natomiast łazienka, jako najbardziej techniczne pomieszczenie, została zaprojektowana tak by stanowiła część sypialni oraz była przytulna i miła w odbiorze. To raczej salon kąpielowy z podziałem na strefę mokrą i suchą. Dominuje duża wolnostojąca wanna. nie bez znaczenia jest również centralnie ułożona umywalka a nad nią ogromne okrągłe lustro i podobnych rozmiarów okrągły plafon na suficie. Nieco ukryty prysznic znajdujący się w sąsiedztwie wanny jest niemal całkowicie otwarty. Jedynie miska ustępowa jest nieco ukryta i na uboczu, ale w takiej łazience (niemal otwartej) to konieczność. Ciemne ściany kontrastują z jasną podłogą. Wszystko wykończone w spieku o zbliżonej fakturze, ale przeciwnym kolorze. Klimat poprawiają drewniane dodatki i czarne akcenty oraz mocne oświetlenie. A drewniane, szerokie żaluzje zamocowane od wewnętrznej strony nadają wnętrzu ciekawego klimatu.

Projekty pomieszczeń w domu jednorodzinnym

W kompleksowym projekcie wnętrz wykonujemy oprócz pomieszczeń głównych, jak: pokoje dzienne, sypialnie, ale też projekty pomieszczeń dodatkowych, jak: kuchni, łazienek, komunikacji (korytarzy, wejść, przedsionków). Ale są to również pomieszczenia pomocnicze i mniej znaczące, jak WC, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze. W tym przypadku zaprojektowaliśmy to pierwsze. Jednak dość istotne, gdyż mała toaleta z prysznicem znajdująca się przy wejściu musi być spójna z pozostałymi pomieszczeniami a dodatkowo to dość znacząca wizytówka przestrzeni, gdyż korzystają z niej goście i odwiedzający domowe zacisze.

Nowoczesne wnętrza domów jednorodzinnych

Niezależnie od stylu, potrzeb i inspiracji wykonamy dla Państwa indywidualne wnętrze domu jednorodzinnego dbając o każdy detal i szczegół zaprojektowanej przestrzeni. Podążając za najnowszymi stylami i trendami jesteśmy w stanie odpowiedzieć na najbardziej restrykcyjne wymagania i potrzeby naszych Klientów.

Stąd projektowane przez nas wnętrza są unikatowe i wysublimowane, ale co najważniejsze dostosowane do potrzeb i stylu inwestorów, czyli przyszłych mieszkańców.

Projektując wnętrza nie tylko tworzymy je godnie z wymaganiami zadanego stylu, ale również dobierając realne i dostępne materiały i dodatki oraz trwale i jakościowo. A prezentowane przez nas wnętrza są nie tylko piękne, ale i praktyczne i ponadczasowe.

projekty nowoczesnych łazienek

Koncepcja: Marcin Sieradzki i Olek Olejniczak

Wizualizacja i dobory: Olek Olejniczak