W roku 2014 mieliśmy przyjemność projektować części wspólne, klatki schodowe i korytarze w budynku wielorodzinnym Panoramika w Łodzi  na Widzewie.

W jednym z wyższych budynków mieszkalnych w naszym mieście zaprojektowaliśmy przyziemia i części wspólne oraz trzy klatki schodowe. Trudnością była niepowtarzalność kondygnacji na poszczególnych piętrach oraz chęć uzyskania przez Inwestora firmowego i dewelopera różnego wyglądu i kolorystyki w danym pionie.

Projektowanie wnętrz komercyjnych

W klatce A zastosowano kolorystykę skandynawską. Gresowe płytki w kolorze szary połączone zostały z płytkami drewnopodobnymi w kolorze jasnej sosny. Stolarka drzwiowa z szerokimi opaskami i podwyższonymi w kolorze dobranym do płytek uzupełnia całość. A kolor granatowy ożywia spokojną elewację. Również wstawki z betonu architektonicznego w kolorze szary zacierana w pionowe pasy stanowią ciekawy akcent wykończeniowy. W klatce B zastosowano kwadratowe płytki w różnych odcieniach szarości układane w szachownicę, szare ściany, brązową stolarkę w odcieniu ciemne wenge oraz akcenty kolorystyczne w tonie pomarańczy zastosowanej na płycie melaminowanej obudów pionów i szachtów. Klatka C to natomiast ciepła kolorystyka brązów pojawiających się w postaci farby, stolarki drzwiowej i dodatków w kontraście do szarej jednolitej posadzki ze wstawkami z posadzki drewnopodobnej w kolorze brązowym. Tutaj obudowy pionów i szachtów były w kolorze bieli dotkniętej.

Wnętrza części wspólnych

Na posadzkach zastosowano wysokiej jakości gresy włoskie oraz płytki drewnopodobne polskiego producenta. Wszystkie szachty obudowano w płytach meblowych. Stolarka do lokali mieszkalnych była wykonana na zamówienie z opaskami regulowanymi. Również drzwi aluminiowe na klatki schodowe z korytarzy zaprojektowano jako aluminiowe całoszklane z wysokimi pochwytami ze stali nierdzewnej. Pieczołowicie zaprojektowano również posadzki, kolorystykę i inne detale. Dobór elementów wykończeniowych i zestawienie materiałów zawierały również takie elementy, jak klamki, pochwyty, balustrady, elementy wystroju wind. Zastosowane zostało również oświetlenie wysokiej jakości, oświetlenie architektoniczne kolorystyką i formą dobrane do projektu. Wykonane zostały również projekty natężenia światła zgodne z wymogami prawa i norm. Projekt elektryki zawierał również zasilanie, biały montaż osprzętu oraz schematy zapalania. Przewidziano również oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne oraz wykonano projekty wykonawcze elektryczne i instalacyjne dla klatek schodowych.

Aranżacja przestrzeni publicznych

Wnętrza klatek schodowych i pozostałej komunikacji oraz komórek lokatorskich zaprojektowano bardziej budżetowo stosując proste gresy w wymiarze 30 x 30 cm przeznaczone do stopni oraz balustrady ze stali malowane proszkowo. Tutaj drzwi w kolorze dobranym do innych drzwi w danym pionie zaprojektowano jako PPOŻ Klatki schodowe w tym budynku wielorodzinnym nie są jednak używane za często, gdyż ze względu na wysokość budynku służą głównie do ewakuacji. Dlatego skupiono się także nad projektem wnętrza w okolicy wind i na samym wnętrz windy. Zastosowano w nich płytkę co na korytarzu, lustra, elementy ze stali nierdzewnej, ażurowy, perforowany sufit oraz nowoczesny panel dotykowy. Kabina wyposażona była również w oświetlenie LED RGB. Na zewnątrz zastosowano drzwi ze stali nierdzewnej w odcieniu satynowym, a przestrzeń naokoło drzwi wykonano z płytek betonowych wielkoformatowych lub z tynku dekoracyjnego beton.

Projekty wnętrz w budynku wielorodzinnym

Przed wykonaniem projektu wykonawczego powstały liczne koncepcje i propozycje aranżacji wnętrz. Wykonane zostały również alternatywne dobory materiałów na prawdziwych próbkach posadzek, oklein stolarki drzwiowej wewnętrznej oraz plansz z kolorystyką. Spotkania koordynacyjne odbywały się w szerokim gronie zaangażowanym w powstawanie tego wysokiego budynku.

Pracowaliśmy na próbkach materiałów, rysunkach CAD, modelach 3D w technologii BIM oraz wizualizacjach i rysunkach wnętrz w postaci rzutów, kładów ścian i szkiców.

Pracownia architektoniczna Łódź

Zatem pracownia BIAMS Marcina Sieradzkiego wykonuje nie tylko wnętrza domów, mieszkań i apartamentów, ale również wnętrza komercyjne, wnętrza użyteczności publicznej oraz wnętrza w budynkach mieszkalnych i wielorodzinnych, szczególnie tych prestiżowych, gdzie deweloper liczy nie tylko na zysk, ale również na reprezentacyjny charakter swego budynku oraz jakość części wspólnych.