Z początkiem roku, w pracowni architektonicznej BIAMS, przyszło nam zrealizować projekt zespołu budynków wielorodzinnych, położonych w niedużej miejscowości, w zachodniej części województwa łódzkiego. Założenie składa się z trzech budynków mieszkaniowych, trzy- do czterokondygnacyjnych, o powierzchni łącznej około 6000 m2 i powierzchni zabudowy około 1500 m2.

projekt budynku wielorodzinnego

projektowanie budynków wielorodzinnych

Projektowanie budynków wielorodzinnych i mieszkalnych

W zespole zaprojektowano również dwie usługi od frontu, o powierzchni łącznej około 200 m2. Pozostałą powierzchnię na przyziemiach zajmują mieszkania z tarasami oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w tym wózkownie, rowerownie i inne pomieszczenia dla mieszkańców. Poszczególne budynki posiadają windy i klatki schodowe, które zaprojektowano jako ewakuacyjne ze względu na korytarzowy układ obiektu. Wszystkie miejsca postojowe zaprojektowano na terenie, dzięki jego dużym rozmiarom, dzięki czemu udało się zachować wymagane odległości. Przeważające mieszkania to te dwupokojowe (pokój dzienny + kuchnia + łazienka + sypialnia) o metrażach od 45 – 52 m2. Zdarzają się oczywiście mieszkania trzypokojowe o powierzchni około 65 m2 oraz niewielkie kawalerki o powierzchni od 28 do 35 m2. Każde mieszkanie posiada wygodny balkon, a mieszkania na ostatnich kondygnacjach posiadają obwodowe zadaszone tarasy.

Nowoczesne budynki wielorodzinne

Zaprojektowane budynki są nowoczesne o wysokim standardzie, posiadają obszerne balkony oraz są dobrze doświetlone i prawidłowo przewietrzane jeśli wymagają tego przepisy. Dostęp do mieszkań odbywa się bez barier. Na elewacji zastosowano biały tynk silikonowy, tynk mozaikowy ciemno-szary oraz okładziny drewnopodobne. Wysunięty narożnik założenia obłożono natomiast w okładzinie ceramicznej w kolorze białym, nawiązującym do cegły klinkierowej. Bryła jest dość mocno rozrzeźbiona poprzez zastosowanie wstęgi – dolnego pas stanowiącego tarasy z pełną balustradą i górnego pasa stanowiącego zadaszenie, połączonych między sobą pogrubioną ścianą pionową. Tworząc w ten sposób dynamiczną formę i ciekawą bryłę. Natomiast wcięcie kondygnacji dolnej przyziemia oraz ostatniej powoduje wyodrębnienie dwóch środkowych kondygnacji. Dzięki temu budynek wielorodzinny jest ciekawy, niesztampowy, a elewacja nie jest nudna i powtarzalna mimo niewielkiej wysokości.

Zespoły budynków mieszkaniowych

Projektujemy z powodzeniem budynki wielorodzinne, budynki apartamentowe, budynki mieszkaniowe oraz zespołu zabudowy wielorodzinnej, w tym budynki niskie, średniowysokie i wysokościowe. Zarówno obiekty niewielkie o PUM do 1000 m2, jak i obiekty średnie o PUM (powierzchni użytkowej mieszkań) na poziomie od 3000 – 6000 m2. Są to jednak zwyczajowo obiekty lepszej jakości o dobrych i poprawnych układach mieszkań oraz o ciekawych elewacjach wykończonych wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi.

Projekt budynku wielorodzinnego

W zakresie naszego projektowania zajmujemy się wpierw analizami terenu, analizami chłonności, wstępnymi koncepcjami do warunków zabudowy wraz z wystąpieniem o warunki zabudowy, analizami dokumentów, w tym planów zagospodarowania (MPZP). W następnej kolejności sporządzamy koncepcję urbanistyczną, ogólną koncepcję architektoniczną i szczegółową koncepcję architektoniczno-branżową. Podczas jej realizacji możemy wystąpić o niezbędne dokumenty do projektowania: mapy, w tym projektowe (DCP), badania gruntowe, promesy i warunki techniczne od gestorów sieci, lokalizacje zjazdu /wjazdu, inne dodatkowe. Po pełnym zatwierdzeniu koncepcji i uzyskaniu dokumentów (BIAMS lub Inwestor) możemy sporządzić projekt architektoniczno-budowlany wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Nie wykonujemy projektów budowlanych bez własnych koncepcji i analiz! Po uzyskaniu pozwolenia możemy sporządzić projekty techniczne, wykonawcze, wnętrzarskie i dodatkowe oraz zająć się sprawami marketingowymi (karty katalogowe, wizualizacje, dodatki).

Budynki wielorodzinne – projekty i koncepcje

Pracownia projektowa BIAMS działa na rynku od 2005 roku specjalizując się w projektach mieszkaniowych zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. Wykonujemy wysokiej jakości, skomplikowane kompleksowe projekty dużych domów, willi i rezydencji oraz pełnobranżowe projekty niewielkich i średnich budynków wielorodzinnych (do PUM < 10000 m2). Lecz nasze projekty budynków mieszkaniowych i zespołów mieszkalnych są dobrej jakości, o wysokim standardzie, w tym mieszkań, ciekawych rozwiązaniach projektowych i w pełni indywidualne.

Specustawa mieszkaniowa

Jako pracownia projektowa z wieloletnim doświadczeniem jesteśmy w stanie przygotować kompletną koncepcję wraz z dokumentacją projektową w celu uzyskania zmiany zapisów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie specustawy mieszkaniowej. Zapraszamy zatem do współpracy inwestorów, deweloperów i Klientów firmowych. Koncepcja już od 10 zł za m2 z PUM, a projekt budowlany z technicznym dodatkowo od 85 zł za m2 z PUM. W przypadku specustawy mieszkaniowej cena za koncepcję wzrasta (nawet dwukrotnie), ze względu na liczne dodatkowe dokumenty i załączniki.