Na wschodnich krańcach miasta Poznania, w modnej dzielnicy mieszkaniowej, jednak nieco na uboczu, na działce o powierzchni ponad 3000 m2, przyszło nam zaprojektować, horyzontalny i bardzo nowoczesny dom parterowy, z dachem płaskim. Powierzchnia użytkowa domu to niecałe 400 m2, a powierzchnia netto podłóg to około 550 m2.

Indywidualne projekty domów Poznań

Nie tylko wielkość działki i jej optymalny kształt ułatwiły zaprojektowanie tego ciekawego obiektu. Działka jest narożna, a drogi wokół niej przebiegają od strony południowej i wschodniej. Dlatego część techniczną i gospodarczą z garażem dwustanowiskowym zlokalizowano od strony północno – wschodniej, w której to umieszczono także wjazd na działkę i wejście. Północna część działki to również najwyżej położona jej strefa, co również uwzględniono przy projektowaniu tego indywidualnego budynku mieszkalnego. Główną osią komunikacyjną tego horyzontalnego domu jednorodzinnego i jego kręgosłupem jest korytarz, biegnący w kierunku wschód – zachód dzielący budynek mieszkalny na część nocną i dzienną. Część nocna zlokalizowana od północy zawiera pokoje nocne, sypialnie, w tym główną z własną garderobą i łazienką, łazienki /WC i pokój gościnny. Część południowa mieści pokój dzienny z jadalnią i kuchnią o łącznej powierzchni ponad 100 m2 oraz duży gabinet do pracy.

Minimalistyczny dom pod Poznaniem

Dom ma charakter horyzontalny, ułożono go na działce w kierunku wschód – zachód przez co jest zwrócony na południe i na północ. Wejście do budynku znajduje się od południa. Również wjazdy do garażu zlokalizowane są od południa. A dzięki lokalizacji wjazdu od wschodu i cofnięciu wejścia i wspomnianych wjazdów, przed budynkiem tworzy się ciekawe przedpole, mały reprezentacyjny dziedziniec. Na uwagę zasługuje również loggia od strony zachodniej dostępna z położonych na końcu sypialni głównej oraz gabinetu. Natomiast część południowa, dzienna z horyzontalnie rozłożonymi kuchnią, jadalnią, częścią wypoczynkową i częścią TV jest wysoka, przeszklona i całkowicie otwarta. Dodatkowa wzdłuż tej części mamy zlokalizowane obszerne, poziomowe tarasy. Należy również podkreślić ciekawe rozwiązanie sieni, która jest całkowicie przeszklona i znajduje się w niszy między garażem a wejściem do domu. A dzięki przewyższeniu bryły z częścią dzienną nad bryłą z częścią nocną umożliwia doświetlenie korytarze poprzez górne wstęgowe, poziome okna przysufitowe.

Architekt Poznań – nowoczesne domy Poznań

Dom składa się z dwóch zasadniczych brył – południowej bryły wyższej, niemal całkowicie przeszklonej, z otaczającą ją białą wstęgą (ramką tarasu i wystającego nadwieszenia /zadaszenia) oraz północnej niższej z pojedynczymi, wąskimi, pionowymi oknami, a obłożonej w naturalnym goncie drewnianym. Bryła południowa dzienna jest znacznie wyższa (ponad 4 m netto wewnątrz i około 5 m brutto) od bryły północnej z częścią nocną. Bryła niższa zawiera w swym obrysie również gabinet położony w części południowo – zachodniej rezydencji oraz wschodnią część gospodarczo – garażową. Dzięki temu zabiegowi wyższa część biała, horyzontalna i niemal transparentna nachodzi na część niższą, zwartą z nielicznymi przeszkleniami. A sama wstęga, czyi dach płaski nad budynkiem zachodzi dalej na część niższą stanowiąc ścianę loggi poniżej.

Domy parterowe z dachem płaskim

Cały dom jest bardzo nowoczesny i prosty, wręcz minimalistyczny. Tą prostotę i ascezę podkreślają białe, aluminiowe okna o cienkich profilach. Także cała południowa fasada szklana nadaje obiektowi lekkości i nowatorskiego charakteru. Dzięki temu, że obiekt jest prostokreślny, niski (dom parterowy) i horyzontalny, świetnie wpisuje się w otoczenie i sąsiadującą przyrodę. Na nasze nieszczęście wizja lokalna odbyła się w połowie lutego w największe śnieżyce, ale dzięki temu wizualizacje (które zawsze wykonujemy u siebie w pracowni) nabrały bardzo ciekawego klimatu, wydźwięku, wręcz malowniczości. A białe połacie elewacji świetnie wpisują się w tą bajkową aurę i równie dobrze będą korespondowały z zielenią łąk tych okolic. Ale by zniwelować bardzo futurystyczny charakter tegoż indywidualnego budynku jednorodzinnego na elewacji zastosowano ciepły materiał w postaci gontu elewacyjnego (beżowy drewniany gont łupany). Brak impregnacji spowoduje, że materiał po latach spatynuje, a po dziesiątkach lat sczernieje – materiał jest więc bardzo trwały i zmienia się z upływem czasu. Świetnie też wpisuje się z podmiejskie rejony i wiejskie krajobrazy podpoznańskich wsi.

Wille o powierzchni powyżej 500 m2

Dom ma typowy układ funkcjonalny – posiada część dzienną, część gościnną, część nocną, część gospodarczą oraz komunikację. W nowoczesnej rezydencji znajdującej się z dala od zgiełku miasta na dużych połaciach ziemi pokoje jedna są większe a sam obiekt bardziej monumentalny. Rosnące zapotrzebowanie technologiczne w nowoczesnych willach wymagają dużych stref technicznych. Liczne sprzęty ogrodowe, meble zewnętrzne, jak również żeczy osobiste sezonowe wymuszają powiększanie stref gospodarczych. A garaż na minimum 2 samochody to już norma. Stąd wille i rezydencje wymagają powierzchnie nieużytkowym dodatkowym o rozmiarze minimum 150 – 200 m2. W takich domach pokoje również mają większe rozmiary: pokoje dzieci czy gościnne to minimum 20 m2, sypialnia główna 30 m2, gabinet potrzebuje około 35 m2 powierzchni nie tylko ze względu na reprezentacyjny charakter ale również na urządzenia: serwery, alarmy, IoT, inne. Duży dom to także reprezentacyjna komunikacja, której dodatkowo w domu parterowym wychodzi nieco więcej. Ale korytarz musi być monumentalny i może mieć dodatkowe funkcje: przechowywanie, galeria, poczekalnia. No i należy wspomnieć, że wygodna otwarta część dzienna składająca się z kuchni, jadalni, części telewizyjnej i lub wypoczynkowej to powierzchnia, która winna mieć minimum 70 m2, a najlepiej jak ma ponad 100 m2. Nie ma tu zatem dodatkowej funkcji jak baseny, sauny, pokoje hobby, czy TV. Takie domy wymagają już powierzchni około 1000 m2. A willa o zabudowie około 600 m2, powierzchni użytkowej niecałych 400 m2 i powierzchni podłóg około 550 m2 to typowy dom, tylko z pokojami normalnych i sporych rozmiarów oraz rozbudowanymi strefami dodatkowymi wymaganymi przy nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach przestrzenno-użytkowych.

Domy minimalistyczne, nowoczesne i luksusowe

Duża działka, jej dobre położenie względem stron świata i odważni inwestorzy umożliwiły stworzenie domu jakie najbardziej lubimy w naszej pracowni BIAMS. Prostego, obszernego o minimalistycznej bryle i nowoczesnej elewacji. Budynku mieszkalnego luksusowego, ze wszystkimi ówczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Budynek jest również świetnie wpisany w otoczenie, działkę i okolicę. Spełnia wszystkie wymogi indywidualnego budynku mieszkalnego, tj. jest w pełni dostosowany do działki, otoczenia, miejsca oraz właściciela – jego potrzeb, przyzwyczajeń i estetyki. Jeśli chcą zatem Państwo niepowtarzalny obiekt zapraszamy do pracowni BIAMS. Działamy na rynku nieprzerwanie od 2005 roku, a od 2018 roku w całej Polsce. Cena nie zależy od lokalizacji, a Klient spoza Łodzi, nie dopłaca za spotkania w celu omówienia koncepcji i projektu. Nadzór autorski jest rozliczany od wizyt i cena jest również zbliżona dla całej Polski. A kontakt inwestora i spotkania z architektem są zawsze z głównym projektantem i właścicielem pracowni Marcinem Sieradzkim…